POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Zgrupowanie zawodników.
 
30-11-2024
Aktywnie w leśnej bazie
 
11-11-2024
Jesienna świetlica
 
11-11-2024
Aktywnie - zdrowo - międzypokoleniowo
 
06-11-2024
Akademia Talentów
 
06-11-2024
Zielone spotkanie w leśnej bazie
 
06-11-2024
Kolejne sukcesy zawodników ze Stowarzyszenia Sportownia
 
30-10-2024
Podsumowanie sezonu w Stowarzyszeniu Sportownia
 
30-10-2024
Międzypokoleniowy speed-ball w parach deblowych.
Pierwsze takie wydarzenie na świecie.

 
10-10-2024
Akademia Malarstwa
 
15-09-2024
Aktywnie w Dobczycach
 
15-09-2024
Aktywnie- zdrowo - międzypokoleniowo.
 
14-09-2024
RELACJE
Kalendarz na 2024 rok z pracami uczestników spotkań w mikstackiej Szkole Świętego Rocha
23-10-2023
Od 12 lat w dniach poprzedzających uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie z inicjatywy kustosza sanktuarium spotykają się młodzi, by poznawać postać św. Rocha, tradycje odpustowe, genezę odbywającego się tu obrzędu błogosławieństwa zwierząt, ale także inne tradycje doroczne. Od 2020 roku dodatkowo w soboty po 16 dniu każdego miesiąca odbywają się tzw. „Rochowe Szesnastki”. Każde spotkanie rozpoczyna się modlitwą, następnie dzieci poznają kolejne etapy życia św. Rocha. Jest rozmowa o tradycjach związanych z świętami, czy uroczystościami przypadającymi w danym miesiącu. Na spotkaniach dzieci otrzymują zadanie do wykonania. Są to najczęściej prace plastyczne. To one stały się inspiracją do przygotowania kalendarza z pracami dzieci. Pierwszy został przygotowany na rok 2022, drugi na 2023rok, ale ten powoli dobiega końca. W ostatnich miesiącach powstały kolejne piękne prace. Trudno było ich nie wykorzystać, więc powstał kolejny trzeci już kalendarz z pracami uczestników spotkań w Szkole Świętego Rocha.
Na jego okładce znajduje się zdjęcie z obrzędu błogosławieństwa zwierząt, który odbywa się 16 sierpnia każdego roku i stanowi nieodłączny element uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha, które w 2015 roku zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest też zdjęcie przedstawiające Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha i uczestników ubiegłorocznej Rochowej Szkoły. Na okładce kalendarza znalazło się miejsce dla „Myszy” maskotki Szkoły Świętego Rocha.
Potem kolejne miesiące z zaznaczonymi najważniejszymi wydarzeniami z życia parafii. W kalendarzu znalazły się terminy Rochowych Szesnastek. Jest oczywiście to co stało się inspiracją do przygotowania kalendarza – prace dzieci. W styczniu znajdziemy prace przedstawiające św. Rocha i jego atrybuty. Dzieci doskonale wiedzą po czym na obrazach i figurach rozpoznajemy postać św. Rocha. Podczas jednego ze spotkań dzieci zostały zapoznane z legendą o Matce Bożej Gromnicznej. Wykonały ilustracje do tej legendy, a ponieważ 2 lutego obchodzimy uroczystość ofiarowania Pańskiego popularnie nazywaną świętem Matki Bożej Gromnicznej zdobią one lutową kartkę kalendarza.
W miesiącu marcu można podziwiać piękne palmy, które zostały przygotowane przez dzieci. W kwietniu 2023 roku uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha byli w Poznaniu na otwarciu wystawy „Tradycje od pokoleń”. Było to wielkie święto niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a dzieci i ich rodzice byli przedstawicielami depozytariuszy uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Co dzieci najbardziej zapamiętały z tej uroczystości zobaczyć możemy na kwietniowej kartce z kalendarza. W miesiącu maju uczestnicy spotkań w Rochowej Szkole przygotowali zaproszenia dla koleżanek i kolegów zachęcające do udziału w nich.
W miesiącu czerwcu możemy podziwiać wianuszki z kwiatów i ziół, które przygotowały dzieci do pobłogosławienia na zakończenie tzw. oktawy Bożego Ciała. Powoli zanika ta tradycja, bo coraz mniej osób potrafi je upleść, a okazuje się, że nie jest to takie trudne. Dzieci już potrafią … Kiedy w kalendarzu pojawia się lipiec to znak, że nasze uroczystości odpustowe są coraz bliżej. Dzieci zaczynają myśleć o tym, jakie zwierzątko zaniosą czy zaprowadzą na obrzęd błogosławieństwa. Jednym z atrybutów św. Rocha jest pies, który przynosił mu chleb. Wiele dzieci ma pieski. Stąd powstał pomysł, by dzieci przygotowały pracę plastyczną na temat: Miał św. Roch psa, mam i ja… Prace te zdobią lipcową kartkę kalendarza. Miesiąc sierpień zdobią w kalendarzu prace przedstawiające św. Rocha na pielgrzymim szlaku. We wrześniu mamy krzyże wykonane przez dzieci. To nawiązanie do obchodzonego właśnie we wrześniu święta podwyższenia krzyża. Na październikowej kartce z kalendarza znalazły się prace pt. „Carlo Acutis moim przyjacielem. Chcę go naśladować w …”. Dlaczego taki temat w październiku? 12 października obchodzimy liturgiczne wspomnienie bł. Carla. Celem Szkoły św. Rocha jest przekaz tradycje, ale kształtuje ona także świat wartości dzieci. Podczas jednego ze spotkań przybliżona im została postać młodego błogosławionego. Ponadto dzieci uczestniczyły w spotkanie z bł. Carlo Acutisem obecnym w znaku relikwii w Ostrowie Wielkopolskim. Były w kinie na filmie „Niebo nie może czekać”. Warto zatrzymać się na październikowej kartce kalendarza mikstackiej Szkoły św. Rocha. Ilustracje do legend o genezie pobudowania kościoła św. Rocha na Mikstackim Wzgórzu zdobią listopadową kartkę kalendarza.
Zatrzymując wzrok na miesiącu grudniu możemy zobaczyć prace przedstawiające Boże Narodzenia w rodzinach uczestników Rochowej Szkoły.
Są jeszcze dodatkowe trzy strony. Trzeba przyznać, że w ostatnim roku dzieci bardzo sumiennie przygotowywały prace. Okazało się, że mimo zwiększenia formatu, nie wszystkie prace udało się zamieścić w poszczególnych miesiącach. Tam znalazły się pozostałe prace.
Kalendarz stanowi podsumowanie roku spotkań w Szkole Świętego Rocha, która miejmy nadzieje, na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń mikstackiej parafii. Będzie też zapewne miłą pamiątką dla Autorów zamieszczonych w kalendarzu prac, które są naprawdę piękne, bo widzimy na nich wrażliwość dziecięcych serc.
M.S.
  
zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz


 

miejsce wydarzenia:
Szkoła Świętego Rocha


 

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją