Tak długo mikstacka wspólnota parafialna oczekiwała i przygotowywała się do obchodów 100-lecia kocioła farnego. Ten dzień już za nami. 20 padziernika minęło dokładnie 100-lat od dnia konsekracji kocioła przez abpa Edmunda Dalbora. Uroczystociom przewodniczył ks. bp Edward Janiak, Ordynariusz Diecezji Kaliskiej. Zależało mi, aby uroczystoci tej nadać charakter zbliżony do tej przeżywanej przez naszych przodków. Biskup Edward Janiak, podobnie jak przed wiekiem abp Edmund Dalbor zajechał przed kociół karocš zaprzężonš w cztery konie.
Na poczštku Eucharystii skierowałem do księdza biskupa słowa powitania. Przybliżyłem w nich także historię budowy mikstackiej fary. Przypomniałem postać budowniczego kocioła ks. Franciszka Ruszczyńskiego. To Jego determinacji, zaangażowaniu i ofiarnoci naszych praojców możemy dzi modlić się w pięknej murowanej wištyni. Nie mogło zabraknšć także wspomnienia kapłanów, którzy na przestrzenie lat troszczyli się o piękno tej wištyni. Od trzech lat trwajš w kociele prace renowacyjne. Kilka dni przed jubileuszowymi uroczystociami udało się zakończyć prace w prezbiterium. W zwišzku z tym zwróciłem się do ks. biskupa z probš o jego powięcenie. Ponadto została wykonana tablica upamiętniajšcej obchody 100-lecia konsekracji kocioła oraz 25-rocznicy erygowania Diecezji Kaliskiej oraz krzyż misyjny znajdujšcego się przy kociele. Wszystkie te dzieła zostały powiecone przez księdza biskupa.
Na poczštku homilii ks. biskup zaznaczył, że jest w mikstackiej parafii już po raz czwarty, chociaż jak przyznał sš parafie, których nie był ani razu. Kontynuujšc powiedział: Zawsze Mikstat kojarzył mi się z tradycjš, że tutaj jest takie szczególne miejsce gdzie ludzie majš poczucie więzi, z miastem, z tym miejscem. Powołujšc się na dokumenty historyczne wyjanił, dlaczego Mikstat nazywany jest czasami małym Paryżem. Podkrelił także, że już w dawnych dokumentach zapisano, że mieszkańcy troszczš się o swój kociół. Nawišzujšc do trwajšcych w wištyni prac renowacyjnych celebrans powiedział: Chciałabym bardzo serdecznie podziękować na ręce księdza proboszcza za troskę o wištynię. Tutaj jest wiele elementów, które się razem spotkały i szanse tego projektu unijnego i urzędu marszałkowskiego i ministra i właciwie wasz udział jest bardzo istotny. Nieraz nawet jak się co w prezencie dostaje nie ceni się, ale jak jest w tym udział tzw. ten grosz wdowi to jest bardzo cenne. Kontynuujš homilię ks. biskup podziękował konserwatorom, mecenasom sztuki za troskę o to, by wištynia stawała się coraz piękniejsza. Podkrelił, że wyglšd wištyni wiadczy parafianach, o ich wierze, wdzięcznoci wobec Pana Boga i ofiarnoci, ale dodał: Pan Bóg chce od nas czego więcej, On chce mieszkać w naszych sercach. To my mamy być tym tabernakulum.
Przed 100- laty abp Dalbor podczas pobytu w Mikstacie udzielił sakramentu bierzmowanie 650 osobom. Także biskup Edward Janiak podczas uroczystoci udzielił tego sakramentu. Przyjęło go z ršk Ordynariusza 50 młodych mikstackich parafian. Druga częć homilii skierowana była włanie do nich. Biskup zwrócił uwagę, że jest wiele dróg prowadzšcych człowieka do Boga. Wskazał, że sš nimi sakramenty, objawienie, ale także drugi człowiek. Zachęcał młodych do otwartoci, ale przede wszystkim do tego, by byli wiadkami wiary w wiecie, a zwłaszcza dla swoich rówieników. . Wskazywał młodym, że należy tak ić przez życie, żeby nikt przeze mnie nie płakał, żeby być otwartym, pomocnym, bez względu na wiatopoglšd, różnice, język, bo każdy człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże. I chciałbym, żebycie może inne rzeczy zapomnicie z tej uroczystoci, ale tego nie zapominajcie, że nie ma przypadkowych spotkań, że każdy człowiek jest dla mnie wezwaniem.
Wiele cennych wskazówek i ważnych słów zostało wypowiedziane w tej homilii. Warto do nich powrócić.
W procesji z darami bierzmowana młodzież wraz ze swoimi rodzicami złożyła ofiarę na renowację wištyni. Ponadto w procesji z darami przyniesiono m.in.: kwiaty, ornaty, wiece, ofiarę na meble do zakrystii, patenę i bieliznę kielichowš, chleb i wino. Przed końcowym błogosławieństwem ks. biskup podkrelił, że piękna jest mikstacka wištynia obecnociš wiernych.
Po zakończonej Eucharystii odbyło się wręczenie tytułu: Zasłużony dla Miasta i Gminy Mikstat- dr. Rafałowi Dutkiewiczowi. Laudacje wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy pan Henryk Zieliński, za treć uchwały o nadaniu tytułu Zasłużonego dla Miasta i Gminy , przewodniczšcy Rady Miasta i Gminy Łukasz Dybul. Po wręczeniu dyplomu i repliki aktu urodzenia głos zabrał uhonorowany, dodajmy pochodzšcy z Mikstatu dr Rafał Dutkiewicz.
Uroczystoć zakończyła się odpiewaniem Roty.
Dodam, że wištynia, której 100 - lecie konsekracji obchodzilimy została pobudowana w latach 1913-1914, kiedy proboszczem był ks. Franciszek Ruszczyński w zaledwie czternacie miesięcy. Mikstaczanie zatem cztery lata oczekiwali na jej konsekrację. Uroczystoć ta stała się okazjš do manifestacji patriotyzmu i polskoci. Mikstat na prawie miesišc przed odzyskaniem przez Polskę niepodległoci przystrojony był we flagi.
Także w 100-lecie w miecie powiewały flagi narodowe i mikstackie.
Trzeba tu zaznaczyć, że mikstaccy parafianie już w lutym rozpoczęli przygotowania duchowe do wielkiego jubileuszu poprzez nowennę miesięcy do Trójcy więtej. Ponadto w dniach bezporednio poprzedzajšcych uroczystoć odbyły się w parafii rekolekcje. Nauki rekolekcyjne głosił o. Andrzej Grzesiak.
W notatce prasowej zamieszczonej przez ks. Franciszka Ruszczyńskiego po uroczystociach konsekracji kocioła czytamy: Przyjazd Arcypasterza i konsekracya kocioła to chwila historyczna dla miasta Mikstata, pozostawiajšca głębokie wrażenie w sercach i umysłach, a w dziejach parafii złotemi i niezatartemi głoskami zapisana.
Mogę chyba dodać, podobnie jak obchody 100-lecia konsekracji kocioła. Jako proboszcz mikstackiej wspólnoty mam takš nadzieję
Ks. Krzysztof Ordziniak, proboszcz