ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj artykuł  

KIM JESTEŚMY ARTYKUŁY COVID-19 CIEKAWE LINKI 2002-2009 NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE DZIŚ W POLSCE

Inne artykuły

Czkawka po ACTA 
21 czerwiec 2012      Artur Łoboda
Noxgate - spisek producentów samochodów 
25 styczeń 2020     
Zygmunt Jan Prusiński Wiersze z książki "Kobieta i rosa" 
20 styczeń 2021      Zygmunt Jan Prusiński
Święto Rękawki 2012 r. 
15 kwiecień 2012     
Wnioski na dziś dzień 
20 luty 2011      Artur Łoboda
Pamięci Ryszarda Kaczorowskiego 
20 kwiecień 2010      Artur Łoboda
Przemyślenia z 26 sierpnia 2014 
26 sierpień 2015      Artur Łoboda
Kto to zrobił? 
26 marzec 2020      GadowskiTV
Po owocach ich poznacie 
29 maj 2017      Artur Łoboda
Dla nich jesteście idiotami 
10 lipiec 2015      Artur Łoboda
Zygmunt Jan Prusiński RÓŻOWE SCHODY - część druga 
13 kwiecień 2021      Zygmunt Jan Prusiński
Krytyk i poeta 
19 sierpień 2011      Zygmunt Jan Prusiński
Co na to Konstytucja? 
4 kwiecień 2019      Artur Łoboda
Po Bush’u, nadal prezydent ponad prawem? 
9 kwiecień 2009      Iwo Cyprian Pogonowski
Teoria doboru naturalnego w praktyce  
10 maj 2011      Artur Łoboda
Chore Państwo 
22 luty 2020     
Sobór Słowiański i jego Wróg Zaprzysiężony za Oceanem 
29 listopad 2010      dr Marek Głogoczowski
Krótka piłka . Jak długo użyteczni głupcy - bądź agenci będą mieli coś do powiedzenia 
12 kwiecień 2009      Artur Łoboda
Pochodne pieniądza i ich złe skutki 
25 styczeń 2010      Iwo Cyprian Pogonowski
Tylko prawda uchroni nas przed zaplanowaną nienawiścią 
13 styczeń 2015      Artur Łoboda

 
 

Za obecną sytuację odpowiada polityka zagraniczna Polski

 
Za obecną sytuację, w której czołowy kraj środkowoeuropejski znajduje się w trudnej sytuacji, odpowiedzialna jest polska polityka zagraniczna, polegająca na tak dużym uzależnieniu od reelekcji byłego prezydenta USA Trumpa, rujnowaniu stosunków z Rosją i otwartemu sprzeciwianiu się gazociągowi Nord Stream II z Niemcami, oraz skrajnie niekorzystne położenie geopolityczne. Żaden kraj nie jest bardziej zdenerwowany niż Polska z powodu reakcji prezydenta USA Bidena i bierne pozwolenie na zakończenie budowy gazociągu Nord Stream II przy najbardziej powierzchownych sankcjach.
Jej przedstawiciele określili projekt jako zagrożenie zarówno dla bezpieczeństwa energetycznego, jak i ostatnio „ bombę gazową podłożoną w ramach integracji europejskiej ” z powodu przekonania Warszawy, że Moskwa kapryśnie odetnie dopływ do swoich zachodnich klientów.

Eurazjatyckie wielkie mocarstwo nigdy by czegoś takiego nie zrobiło, ponieważ jest zapewne tak samo uzależnione od swoich klientów jak oni od Rosji, jeśli nie bardziej - biorąc pod uwagę jej nieproporcjonalną zależność budżetową od takiej sprzedaży energii, z czego Polska doskonale zdaje sobie sprawę.
 
Najbardziej martwi Warszawę jednak to, że Moskwa i Berlin mogą „zmówić się” ze sobą, aby wspólnie „zarządzać” geostrategiczną przestrzenią Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), w której Polska ma zamiar stać się regionalnym liderem poprzez „ Inicjatywę Trójmorza”. ” (3SI), że przewodzi, jak również rdzeń tej struktury „ Trójkąt Lubelski ”.
Polska dotychczas opierała prawie całość swojej niedawnej polityki zagranicznej na reelekcji byłego prezydenta USA Trumpa ze względu na jego chęć zatrzymania Nord Stream II, aby zmusić Europę do zakupu droższego amerykańskiego LNG.
Doceniła również jego poparcie dla 3SI, które irytowało Niemcy, ponieważ Berlin stanowczo sprzeciwia się napinaniu przez Polskę geopolitycznych muskułów w Europie Środkowo-Wschodniej.
 
W dążeniu do celu powstrzymania Polski przed odzyskaniem historycznego - regionalnego statusu hegemonicznego, a być może nawet rozszerzeniem go poza swoją wcześniejszą „strefę wpływów”, Niemcy prowadzą z Polską trwającą Wojnę Hybrydową, mającą na celu obalenie jej konserwatywno-nacjonalistycznego rządu.
Administracja Bidena wydaje się również nieprzychylna obecnym władzom co najmniej, jeśli nie milcząco wrogą, choćby z prostych powodów ideologicznych.
Niemniej jednak zarówno Niemcy, jak i USA doceniają Polskę za odgrywanie wiodącej roli w wojnie hybrydowej Zachodu z sąsiednią Białorusią, bo realizuje bardzo ważne cele antyrosyjskiej polityki zagranicznej.
Warszawa robi to nie tylko po to, by ich zadowolić, ale w ramach swoich hegemonicznych ambicji poprzez 3SI.
 
Problem dla Polski polega na tym, że spaliła już wszystkie mosty z Rosją, więc nie jest w stanie realistycznie balansować z Moskwą przeciwko coraz bardziej wrogiemu Berlinowi, a być może wkrótce nawet równie wrogiemu Waszyngtonowi, z których dwaj ostatni zachowują się jak „wrogowie”, będąc „ serdeczne” w większości publicznie, ale niezwykle zgubni za kulisami.
Niemiecka wojna hybrydowa z Polską dzięki wsparciu liberalno-globalistycznej opozycji Kolorowa Rewolucja doskonale łączy się z tym, co Polska uważa za tak zwaną „zdradę” USA przez Nord Stream II i podejrzenia Warszawy co do wielkich strategicznych motywów Waszyngtonu - przed zbliżającym się Putinem.
Biden Summit stawia Polskę w bardzo niekorzystnej sytuacji.
 
Krajowy „ negatywny nacjonalizm ”, który dużą część współczesnego nacjonalizmu buduje wyłącznie wokół różnic (rzeczywistych, wyimaginowanych lub przesadzonych) z Rosją, oślepił ją na strategiczne wady wcześniejszej polityki i spowodował, że Polska spaliła swoje mosty z Moskwą w sposób odwrotny do zamierzonego.

Polska ostatnio wzmocniła współpracę wojskową z Turcją poprzez umowę dotyczącą dronów bojowych, która może w przyszłości zapewnić pewne pragmatyczne opcje równoważenia, biorąc pod uwagę problemy Ankary zarówno z Berlinem, jak i Waszyngtonem, ale kraj zachodnioazjatycki nigdy nie naprawi balansu Warszawy, jak mogłoby to zrobić zbliżenie z Moskwą.
Ta druga opcja jest jednak mało prawdopodobna z wcześniej wymienionych powodów, ale pozostaje najbardziej optymalna.
 
Jeśli Polska kiedykolwiek będzie w stanie zebrać wolę polityczną, by przestać mieszać się w „bliską zagranicę” Rosji (Białoruś i Ukraina), to teoretycznie można by osiągnąć przełom, ale jest to niestety nierealne, aby oczekiwać od kraju, ponieważ jest przekonany, że jej bezpieczeństwo narodowe jest uzależnione od przeciwdziałania siłom przyjaznym Rosji w tych dwóch sąsiadujących ze sobą narodach.
Polska jako państwo jest po prostu zbyt psychicznie straumatyzowane przez swoją historię z Rosją, by kiedykolwiek zaufać strategicznym intencjom Moskwy, które zostały wykorzystane przez Niemcy i USA w celu wykorzystania tego wiodącego kraju Europy Środkowo-Wschodniej bez świadomości jego przywódców, aż było na wszystko za późno .
Prowadzi to do najgorszego scenariusza z jego perspektywy.
 
Polska może teraz być zmuszona do skonfrontowania się z perspektywą, że okoliczności zmuszą ją do pragmatycznego postępowania z Rosją, jeśli Biden podczas zbliżającego się szczytu z prezydentem Putinem poczyni postępy w rozwijaniu tak zwanego „nowego odprężenia”.
Moskwa miałaby w tym przypadku więcej kart niż Warszawa, ponieważ ta ostatnia nie mogła tak bardzo polegać na Berlinie czy Waszyngtonie w zakresie wspierania swojej regionalnie destabilizującej rusofobicznej polityki zagranicznej w takim samym stopniu, jak przed rozważaniem dostrzeganych konsekwencji zbliżającego się zakończenia Nord Stream II.
Jednocześnie jednak Niemcy i USA mogą nadal naciskać na Polskę, by wtrącała się w sprawy rosyjskie „Bliską zagranicę”, mając nadzieję, że jeśli coś pójdzie nie tak, to Warszawa po prostu spadnie na nią zamiast na nich.
 
Mówiąc wprost, Polska i tak jest przeklęta, jeśli tak, przeklęta, jeśli nie, i ten dylemat dręczy jej strategów.
Ryzykownie obstawiano wszystkiego na reelekcję byłego prezydenta USA Trumpa, ale cała ich wielka strategia nagle została zepsuta przez Bidena.
Są zbyt głęboko pogrążeni w swoich regionalnych rusofobicznych operacjach destabilizacyjnych na Białorusi i Ukrainie, by się teraz wycofać, przynajmniej bez „utraty twarzy” - wśród swoich obywateli, jednak nawet pragmatyczna rekalibracja ich polityki może być postrzegana przez ich obywateli jako dokonana w tak zwany „przymus geopolityczny”, który może zmniejszyć wewnętrzne poparcie partii rządzącej wśród niektórych sił nacjonalistycznych.
Chociaż partia rządząca jest nadal dość popularna , jej koalicja może w przyszłości pęknąć pod taką presją z zagranicy.
 
Te względy bardzo utrudniają zasugerowanie optymalnego kierunku działania dla Polski, ponieważ i tak może to wiązać się z dużymi kosztami.
Podsumowując, obiektywnie byłoby jednak najlepiej, gdyby Polska zaczęła badać opcje początkowego zbliżenia z Rosją, choćby tylko ze względu na pragmatyzm, być może dążąc jedynie do zgody na tak zwane „zasady zaangażowania” w „zarządzanie” ich konkurencją w Białoruś i Ukrainę.
W każdym razie Polska powinna poważnie rozważyć podjęcie inicjatywy w niezależnym zaangażowaniu Rosji bez zgody Niemiec i USA, ponieważ żaden z tych dwóch nie zabiegał o Polskę w robieniu tego, co ostatnio robili.
Jeśli Polska aspiruje do przywództwa w regionie, to najwyższy czas, aby zaczęła zachowywać się bardziej jak lider, a mniej jak naśladowca.
 

Źródło:
http://oneworld.press/?module=articles&action=view&id=2066
3 czerwiec 2021

Andrew Korybko 

  

Komentarze

  

Archiwum

Arial Sharon zarządził zabójstwo Yassera Arafata - stwierdza przyjaciel Sharona
styczeń 4, 2007
bibula- pismo niezależne
Pouczająca lekcja
sierpień 28, 2003
Nasz Dziennik
List z Windsor
kwiecień 12, 2008
przeslala Elzbieta Gawlas
Kara śmierci za handel mrówkami
marzec 20, 2007
Mirosław Naleziński, Gdynia
Rzymska Targowica
październik 29, 2004
Nasz Dziennik
Koszty kapitulanctwa (2)
czerwiec 18, 2003
prof. Jerzy Robert Nowak
Pszenica niczym "ciżemka baletnicy" w negocjacjach z UE
czerwiec 25, 2002
PAP
Rozmyslanie o NIM
kwiecień 27, 2005
przesłała Elżbieta
"Fundamentalistyczny" bezrozum elit III/IV RP
wrzesień 1, 2006
Marek Głogoczowski
Czwartej władzy potrzebna piąta
marzec 10, 2003
TERESA KUCZYŃSKA
Wywczasy
maj 19, 2008
Marek Jastrząb
Lustracja" wraca jak bumerang i dziala jak bumerang...
luty 22, 2005
Jerzy Malinski
Apel Zarządu USOPAŁ do Polaków w Ameryce Łacińskiej
marzec 4, 2005
Prezes USOPAL, Jan Kobylański
Kwestia żydowska. Antysemityzm jako obrona praw Narodu
luty 14, 2008
Dariusz Kosiur
David Irving: "Żydzi powinni sami sobie zadać pytanie dlaczego są tak znienawidzeni"
grudzień 24, 2006
bibula- pismo niezależne
Geneza Kaczyzmu w Fundacji Windsor/Heritage oraz American Enterprise Instutute
styczeń 3, 2006
przysłał Marek Głogoczowski
157 mld USD - "dziura" w budżecie USA
sierpień 10, 2002
PAP
Kolejne zagranie do przejęcia pełnej władzy nad polskim kapitałem
sierpień 2, 2004
PAP
Kto i dlaczego mordował ludność polską na Wołyniu?
lipiec 12, 2003
przełslała Elżbieta
Dowody wg kosmopolitów
listopad 16, 2007
adam śmiech
 


Kontakt

Fundacja Promocji Kultury
Copyright © 2002 - 2021 Polskie Niezależne Media