Od 17 października 2014 r. zapraszamy na wystawę czasową zatytułowaną Przemysław Tyszkiewicz grafika przygotowaną z okazji 20-lecia współpracy tego wybitnego wrocławskiego artysty z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, 50-lecia urodzin artysty oraz otrzymania od Prezydenta RP nominacji profesorskiej.
Profesor Przemysław Tyszkiewicz współpracuje z Muzeum Poczty i Telekomunikacji od 1994 roku, kiedy wykonał na zamówienie grafikę przedstawiającą Pocztę dyliżansową. W 1996 r. podczas Jubileusz 75-lecia powstania muzeum wykonał odbitki Ekslibrisu rytowanego przez światowej sławy rytownika znaczków pocztowych Czesława Słanię, według projektu Barbary Widłak, następnie w roku 2006 wykonał grafikę Wrocław – polecony wręczaną za szczególne zasługi dla rozwoju Muzeum i wreszcie najnowszą, powstałą we wrześniu tego roku.
Profesor Przemysław Tyszkiewicz urodził się w 1964 r. we Wrocławiu. W roku 1990 otrzymał dyplom z Projektowania Graficznego u prof. Jana Jaromira Aleksiuna i z Grafiki Artystycznej u prof. Haliny Pawlikowskiej. Od 1992 roku pracuje we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Pracowni Grafiki Artystycznej. Pracownia ta kontynuuje tradycje wywodzące się od powojennego jej założyciela, rektora, profesora Stanisława Dawskiego oraz Józefa Gielniaka i jego ówczesnej asystentki a późniejszego kierownika Katedry Grafiki profesor Haliny Pawlikowskiej. Program pracowni obejmuje kompleksową edukację w zakresie druku unikatowego przy użyciu klasycznych technik graficznych jak akwaforta, akwatinta, miedzioryt, drzeworyt czy linoryt. Artyści wywodzący się z niej, a Profesor Tyszkiewicz w szczególności, mogą pochwalić się samodzielnym wykonywaniem całości prac w procesie powstawania grafiki: od rysunku, przez grawerowanie płyty, po ręczny druk oryginalnych reprodukcji. Jest autorem licznych grafik znajdujących się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Szczególną grafiką jest nagrodzony w 1998 roku Nagrodą im. Daniela Chodakowskiego, przyznawaną przez Fundację Güntera Grassa, Pentaptyk - wykonany w technice akwaforty i akwatinty o monumentalnych wymiarach 245 x 74 cm.
Tak o twórczości Przemysława Tyszkiewicza, jego osobistej ikonografii, pisze Mirosław Ratajczak: Zwrócenie się artysty [Tyszkiewicza] ku korzeniom tradycji graficznej, do anonimowych drzeworytów i sztychów XV i XVI wieku , do Schöngauera i Dürera, także do niderlandzkich mistrzów nawiązujących do twórczości Bruegela Starszego czy Bosch, służyło wykreowaniu własnego świata wyobrażeń, które stały się wehikułem emocji oraz prywatnych mitologii artysty. Można na to spojrzeć jeszcze inaczej, jako na próbę nawiązania dialogu prowadzonego ponad czasem stricte historycznym.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace artysty powstałe w latach 1994-2014 głównie akwaforty i akwatinty.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 17 października 2014 r. o godz. 17.00, wystawie towarzyszyć będą dwa wydawnictwa: katalog wystawy i datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym w budynku Muzeum Poczty i Telekomunikacji przy ul. Z. Krasińskiego 1. Na wernisażu posłuchamy koncertu Jazzu tradycyjnego w wykonaniu Bandu Zygmunta K. Jagodzińskiego.
Wystawa oraz wydawnictwa sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskie.
Gdzie: Muzeum Poczty i Telekomunikacji
Kiedy: 17.10-.30.11.2014 r.
Co: Przemysław Tyszkiewicz grafika, wystawa
Kontakt: Karolina Kandut (664-296-922, marketing@muzeum.wroclaw.pl)
|