Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku to coroczny przegląd teatrów osób niepełnosprawnych, organizowany w Lublinie od 1989 r. Na przestrzeni lat festiwal rozwijał się współpracując z ośrodkami Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku m.in. na Śląsku, Ukrainie i Białorusi. W tegorocznej edycji SANS na scenie zaprezentuje się kilkanaście zespołów z Polski, Białorusi, Ukrainy, Rosji. Przeglądowi towarzyszyć będzie jak co roku Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny "Teatr w obiektywie" - dla fotografujących SANS oraz bal dla artystów - integrujący aktorów, instruktorów i wolontariuszy. W sobotę odbędzie się Parada Artystów ulicami Lublina - na trasie Plac Litewski - Ratusz - Plac Zamkowy.
Temat przewodni tegorocznych Spotkań to "W starym kinie", co oznacza, że cały festiwal utrzymany jest w nawiązującej do tematu stylistyce. W przerwach pomiędzy spektaklami grupa animacyjna i towarzyszące grupy artystów bawią publiczność piosenkami, tańcami i zabawami. Temat przewodni jest motywem, do którego nawiązują dekoracje, stroje i klimat prowadzonej przez grupę animacyjną narracji, która sprawia że trzydniowe wydarzenie połączone jest wspólną fabułą (nie dotyczy to samych spektakli). SANS to również organizowane dla instruktorów teatrów warsztaty – omówienia prowadzone przez Radę Konsultantów – specjalistów z zakresu terapii, teatru, reżyserii, muzyki, plastyki.
Przeglądowi w Chatce Żaka towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna z okazji 25-lecia Nieprzetartego Szlaku, prezentująca zespoły teatralne i SANS ostatnich lat na zdjęciach.
Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku mają na celu integrację miłośników teatru - teatru, w którym główną rolę odgrywają artyści niepełnosprawni. SANS jest zwieńczeniem całorocznego cyklu Nieprzetartego Szlaku, w skład którego wchodzi szereg imprez pod wspólnym tematem przewodnim, którym w tym roku było hasło "W starym kinie". SANS jest podsumowaniem tych działań i prezentacją całorocznej pracy grup teatralnych, wokalistów i instruktorów. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku są swoistym świętem artystów niepełnosprawnych, spotkaniem we wspólnym gronie, okazją do dzielenia pasji jaką jest sztuka i teatr, wymianą doświadczeń instruktorów (warsztaty i omówienia spektakli). Działania Nieprzetartego Szlaku niosą ze sobą wartość edukacyjną, terapeutyczną, artystyczną i mają na celu integrację różnych środowisk społecznych i upowszechnianie twórczości osób niepełnosprawnych, niwelowanie barier i kształtowanie pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.
http://nieprzetartyszlaklublin.pl/ https://www.facebook.com/nieprzetarty.szlak
|