Wreszcie nadchodzą upragnione ferie a wraz z nimi mnóstwo ciekawych pomysłów na poznawanie otaczającego świata i siebie. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza od 19 do 29 stycznia na interaktywne spotkania do Zamku Żupnego i Muzeum w kopalni soli.
W programie spotkanie na granicy rzeczywistości i świata legend m.in. z magiczną laską sztygarską, wędrówka szlakiem soli świata, spotkanie ze sztuką, wspomnienia dziadków o zimowych zabawach, odkrywanie wyjątkowości kwarcu – jednego ze skarbów Ziemi, poznawanie specyficznych i groźnych dźwięków wybuchów w kopalni. A ponieważ wkroczyliśmy już w karnawał ostatnie zajęcia poświęcone zostaną tradycjom karnawałowym w Polsce i na świecie, uczestnicy wykonywać będą maski na bal kostiumowy w średniowiecznym zamku (30.01), który zakończy ferie. Zapraszamy.
Ilość miejsc na zajęcia ograniczona.
Koszt udziału w feriach:
Zajęcia w zamku – 3 zł
Zajęcia w Muzeum w kopalni – 9 zł
Bal - 15 zł
Informacja: 12 189 16 33, rezerwacja przez formularz zgłoszeniowy www.muzeum.wieliczka.pl
Program:
19.01 (wtorek) - Podziemny świat legend (Muzeum w kopalni)
Kopalnia to miejsce w którym rzeczywistość styka się ze światem fantastycznym. Dzieci poznają najciekawsze legendy związane z wielicką kopalnią, które przeniosą je w tajemniczy i niezwykły świat. Zobaczą magiczną laskę sztygarską, cudowny pierścień i zaczarowany młynek oraz narosty solne ( stalaktyty, stalagmity, kalafiory i włosy). Na uczestników czekają różne zadania do wykonania.
20.01 (środa) - Zmagania ze sztuką (Zamek)
W muzeach można spotkać różne dzieła sztuki, w Zamku Żupnym także. Tu dzieci dowiedzą się czym wyróżnia się artysta oraz zapoznają się z techniką kolażu. Spróbują odkryć w sobie artystyczne talenty tworząc własne dzieło sztuki.
21.01 ( czwartek) - Rodzice naszych rodziców i ich święto (Muzeum w kopalni)
Jak dawniej bawiono się zimą, czy potrzebny nam dziś drogi sprzęt sportowy by miło spędzać czas na świeżym powietrzu? O przepis na udaną zimę i o to jak wyglądały dawniej zabawy na śniegu zapytani zostaną dziadkowie, którzy przybędą z wnukami na zajęcia i opowiedzą o swoich zimowych przygodach. Potrzebne będą stare rodzinne fotografie, przedstawiające zimowe zabawy.
22.01 (piątek) - Kolor i blask (Zamek)
Warsztaty dotyczą wystawy czasowej „Kwarc”. Na uczestników czekają zabawy i zagadki , dzięki którym odkryją tajemnice jakie skrywa w sobie ziemia. Dowiedzą się czym jest minerał oraz co wpływa na jego kolor i kształt. Poznają również wierzenia w niezwykłe właściwości poszczególnych kamieni.
26.01 (wtorek) - Podziemni przyjaciele górnika (Muzeum w kopalni)
Czy w kopalni pracują tylko ludzie? Uczestnicy zajęć poznają ekspozycję muzealną na III poziomie kopalni pod kątem pracujących pod ziemią koni. Na dzieci czekają różne zadania-niespodzianki dzięki, którym poznają specyficzne terminy związane z końmi oraz charakter ich pracy.
27.01 (środa) - Sól na świecie (Zamek)
Warsztaty zabiorą w fascynującą podróż po różnych zakątkach świata, w których pozyskuje się sól. Do poznania różnych metod produkcji soli posłużą zdjęcia z międzynarodowego konkursu „Sól na świecie w fotografii”, a przygotowane zadania pozwolą zrozumieć dlaczego sól przybiera różne formy i kolory.
28.01 (czwartek) - Odgłosy podziemi (Muzeum w kopalni)
Kopalnia to miejsce specyficznych dźwięków. Do poznania niektórych odgłosów posłuży wystawa „Podziemne wybuchy…”. Choć brzmi groźnie to zajęcia będą przeprowadzone zgodnie z obowiązującym prawem górniczym. Na uczestników będą czekały zadania wymagające „wielkiej ostrożności”, która zawsze potrzebna jest górnikom zajmującym się materiałami strzałowymi.
29.01 (piątek) - Karnawałowe tradycje (Zamek)
Karnawał wprowadza w czas radości i zabawy. Dzieci poznają historie i tradycje karnawałów zarówno w Polsce jak i na świecie. Zmierzą się z różnymi zadaniami, wśród których będzie też wykonanie własnej maski karnawałowej.
30.01 (sobota) - KARNAWAŁOWY BAL MASKOWY (Zamek),
Miejscem balu będzie komnata w średniowiecznym zamku. Do wspólnej zabawy zaproszone są dzieci wraz z opiekunami w strojach i maskach karnawałowych.
|