Tytuł multimedialnego projektu krakowskiej grupy odnosi się do ulubionej barwy Johanna Wolfganga Goethego – magenty. Barwa ta nie występuje w widmie światła białego; można ją uzyskać poprzez addytywne zmieszanie barw znajdujących się na krawędziach spectrum: fioletowej i czerwonej. Goethe umieścił swój ulubiony kolor w centralnej części koła barw jako łącznik pomiędzy krańcami spectrum. To jednocześnie barwa, którą Goethe utożsamiał ze stanem ducha bliskim poetyckiego uniesienia, oddającą duchowość sztuki, jakby chciał na stałe oznaczyć stan mentalny, który dla niego był Faustowską iluminacją – chwilą prawdy o zagadce istnienia Świata. Dla artystów to fenomen, synonim poszukiwań twórczych, kreatywności, przekraczania granic, poszukiwania nowych wartości estetycznych i formalnych.
Barwne światło zmienia percepcję, ma wpływ na nasze odczucia oraz postrzeganie rzeczywistości. Goethe na podstawie swoich obserwacji zwrócił uwagę na proces postrzegania kolorów, psychologicznego oddziaływania barw i znaczenie aparatu wzrokowego na percepcję. Wszystkie swoje przemyślenia zawarł w pięciotomowym dziele pt. Farbenlehre z 1810 roku, które było – wg autora – najważniejszym jego dziełem oraz zwieńczeniem ponad dziesięcioletnich eksperymentów z widmem optycznym. Po krótkiej fascynacji teorią Goethego - szczególnie przez artystów jego epoki – teoria ta została obalona. Jednak nieprzemijającą wartością pozostają jego poetyckie opisy barw i wywody o „zmysłowo-obyczajowym działaniu barw”, które Goethe określił jako „dzieła światła, radość i smutek”.
Projekt Współrzędne barwy inspirowany pięciotomowym dziełem Johanna Wolfganga Goethego Farbenlehre to instalacja multimedialna wykorzystująca pryzmat wodny, lustra, faktury optyczne, barwne światła, projekcje video oraz aplikację multimedialną. Można ją zobaczyć w Galerii Schody w dniach 5-16.10.2016 r.
|