sala: Broadway
wstęp: 20 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr
Pijana Sypialnia po raz kolejny sięga do zapomnianej literatury. „Pan Prezydent Miasta Krakowa w kłopotach” Józefa Narzymskiego to dramat z 1871 roku. Powstanie Kościuszkowskie, bojówki narodowców śpiewających pieśni patriotyczne, morderstwa, walka o władzę i pieniądze, obłuda polityków, a w tle wielka miłość młodych ludzi. To wszystko do zobaczenia w najnowszym i odważnym widowisku Pijanej Sypialni.
„Niedawno wpadł mi w rękę pamiętnik Filipa Nereusza Lichockiego, prezydenta miasta Krakowa przed i w czasie powstania Kościuszkowskiego. Postać ta z dziwną naiwnością, odmalowana przez siebie samą, zdawała mi się być wybornym typem do obrazku dramatycznego, a to z rozmaitych powodów. Najprzód; że jest to jeden z typów mieszczaństwa naszego z końca XVIII wieku, które mało znając nauczyliśmy się sądzić podług Kilińskiego, powtóre, że rodzaj ten ludzi niestety nie zaginął, i dziś jest może równie liczny, jak był przed wiekiem. Nareszcie, jest on rzeczywiście komicznym, prawdziwym i z życia wziętym. W obrobieniu tej głównej figury trzymałem się ściśle pamiętnika, biorąc zeń nawet często całe ustępy żywcem. Zarzuty przesady jakie mnie spotykały, powodują te słów parę wyjaśnienia.
Rzecz dzieje się w Krakowie 1794. Uwaga. Nie wolno przedstawiać bez porozumienia się z autorem.” Słowo wstępne Józefa Narzymskiego do wydania „Pan Prezydenta Miasta Krakowa w kłopotach” w 1871 roku.
Twórcy widowiska:
Adaptacja i reżyseria: Stanisław Dembski / Sławomir Narloch
Opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne: Daniel Zieliński
Ruch sceniczny: Blanka Miętkiewicz
|