POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
11-06-2021     - 30-06-2021  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Wystawa fotograficzna: Jin, jiyan, azadî (Kobieta, ¿ycie, wolnoœæ) - ¿ycie codzienne i zaanga¿owanie spo³eczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze
ZAPRASZA
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
00-403 Warszawa
ul. Solec 24
tel. 22 629 67 24
http://www.muzeumazji.pl
plawmaip@muzeumazji.pl
Warszawa
miejsce:
Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa
» Wydarzenia inne
„Jin, jiyan, azadî” (Kobieta, ¿ycie, wolnoœæ) to znany kurdyjski slogan u¿ywany w szczególnoœci przez Kurdów w Turcji i Syrii dla propagowania walki zbrojnej podejmowanej przez kurdyjskie kobiety oraz ich zaanga¿owania politycznego i spo³ecznego w innych czêœciach Kurdystanu, tj. tak¿e w Iranie i Iraku. To tak¿e tytu³ innej dostêpnej online wystawy fotograficznej autorstwa Sonji Hamad, która poœwiêcona jest partyzantkom walcz¹cym w Syrii. Od pocz¹tku wojny tocz¹cej siê w tym kraju w doniesieniach œwiatowych mediów dominuje wizerunek kurdyjskich bojowniczek, kieruj¹c uwagê globalnej opinii publicznej na odwa¿ne kobiety walcz¹ce z tzw. Pañstwem Islamskim w Syrii. Jednoczeœnie niewiele wiadomo o ¿yciu codziennym kurdyjskich kobiet, które w ostatnich dziesiêcioleciach uleg³o gwa³townej transformacji. Ma³o mówi siê tak¿e na temat innych form ich spo³ecznego zaanga¿owania. Z powodzeniem pe³ni¹ role nauczycielek, studentek, pracownic, lekarek czy aktywistek. G³ówn¹ ide¹ wystawy jest wiêc prezentacja tych mniej znanych aspektów ¿ycia codziennego i zmagañ kurdyjskich kobiet.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu „Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze” (ALCITfem). Na jego potrzeby u¿ywamy pojêcia „alternatywne obywatelstwo” dla podkreœlenia tego, ¿e Kurdowie na wiele ró¿norakich sposobów wykszta³cili alternatywne strategie inicjacji zmiany spo³ecznej i kulturowej we w³asnym spo³eczeñstwie, a tak¿e wywierania wp³ywu na pozycjê spo³ecznoœci kurdyjskich w pañstwach narodowych, których s¹ czêœci¹. Poniewa¿ czêsto odmawia siê im dostêpu do areny politycznej w krajach, których spo³eczeñstwa wspó³tworz¹, wiele z tych dzia³añ ma miejsce poza instytucjami pañstwowymi. Rozwój obywatelstwa kurdyjskiego mo¿e zatem byæ czêsto widoczny w ¿yciu codziennym, nie zaœ w ramach oficjalnych struktur pañstwowych. Wielu teoretyków kultury – w szczególnoœci Michel de Certeau i Henri Lefebvre – twierdzi, ¿e sfera codziennoœci jest najwa¿niejsz¹ i najbardziej znacz¹c¹ przestrzeni¹ z punktu widzenia kultywowania w³asnej kultury, to¿samoœci i przynale¿noœci. Z tego wzglêdu wystawa ukazuje ró¿norakie aspekty realizacji alternatywnego obywatelstwa przez kurdyjskie kobiety z ró¿nych czêœci Kurdystanu i diaspory, charakteryzuj¹ce siê ró¿nym pochodzeniem klasowym i reprezentuj¹ce ró¿ne formacje polityczne od pocz¹tku XX wieku do chwili obecnej. Pierwsze aktywistki, w tym np. Ruºen Bedir Khan, mia³y pochodzenie arystokratyczne i nawi¹zywa³y kontakty z innymi organizacjami kobiecymi na Bliskim Wschodzie. W XX wieku kobiety kurdyjskie dzieli³y tragiczny los swojego spo³eczeñstwa. Wiele zosta³o uchodŸczyniami lub pad³o ofiar¹ ró¿nego rodzaju przemocy, której sprawcami byli zarówno obcy jak i sami Kurdowie. Jednak czêsto przyczynia³y siê tak¿e w znacz¹cy sposób do rozwoju kurdyjskiego spo³eczeñstwa i bra³y udzia³ w wielu inicjatywach spo³ecznych. Tak by³o te¿ w przypadku kobiet z mniejszoœci chrzeœcijañskiej i jezydzkiej, które stanowi¹ czêœæ spo³eczeñstwa Kurdystanu, dziel¹c z Kurdami wiele elementów kultury. Im równie¿ poœwiêcamy uwagê w ramach wystawy.

Nale¿y podkreœliæ, ¿e nawet rola „gospodyni domowej” w bardzo licznej zazwyczaj kurdyjskiej rodzinie wymaga³a ciê¿kiej pracy i z³o¿onej wiedzy na temat utrzymania gospodarstwa domowego, wychowania dzieci, opieki zdrowotnej, sztuki œpiewania i opowiadania pieœni, baœni i legend, a czêsto zaawansowanych umiejêtnoœci dyplomatycznych, zw³aszcza gdy w grê wchodzi³o dobro rodziny. Od samego pocz¹tku kobiety zaanga¿owane w kurdyjski ruch narodowoœciowy bra³y zorganizowany udzia³ w walce o prawa Kurdów, jednoczeœnie wskazuj¹c na rozbie¿noœci miêdzy pozycj¹ mê¿czyzn i kobiet w kurdyjskim spo³eczeñstwie. Znane powszechnie zbrojne dzia³ania kobiet zosta³y po raz pierwszy zainicjowane przez organizacjê Komala w Iranie w latach 70. XX wieku, a ich celem by³o podkreœlenie niezale¿noœci kobiet w stosunku do mê¿czyzn i promowanie praw kobiet. Jednak¿e kobiety prowadzi³y nie tylko dzia³ania militarne, ale by³y aktywne jako studentki, dzia³aczki spo³eczne w ramach ró¿nych profesji i organizacji, badaczki czy aktywistki polityczne, jak np. s³ynna aktywistka Leyla Zana w Turcji. Tworzy³y organizacje i inicjatywy wspieraj¹ce kurdyjskie kobiety i kurdyjskich mê¿czyzn, maj¹cych zwykle ograniczony dostêp do zasobów pañstwowych, a tak¿e kszta³ci³y siebie i innych w ramach edukacji formalnej i nieformalnej.

Wreszcie, celem wystawy jest promocja biblioteki cyfrowej poœwiêconej w ca³oœci fotografiom Kurdystanu i Kurdów rozsianych po ca³ym œwiecie. Biblioteka dostêpna pod adresem internetowym https://kurdistan.photoshelter.com. Twórcami archiwum, z³o¿onego dziœ ze zdjêæ ró¿nych, czêsto anonimowych autorów, s¹ Paul i Edith Maubec, francuskie ma³¿eñstwo wystêpuj¹ce pod pseudonimem „Chris Kutschera”, które w XX wieku poœwiêci³o Kurdom wiele reporta¿y i ksi¹¿ek. Podczas, gdy Paul pisa³, Edith fotografowa³a, zapocz¹tkowuj¹c bibliotekê prezentuj¹c¹ ¿ycie i historiê Kurdów w sposób g³êbszy i bogatszy wizualnie. Niniejsza wystawa to tak¿e ho³d dla ich pracy i wysi³ków. Cytuj¹c Chrisa Kutscherê: “Media, publicyœci, wydawcy, studenci, badacze i ró¿norakie instytucje nieustannie opisuj¹ historiê Kurdów. Udostêpniaj¹c zdigitalizowane zdjêcia za poœrednictwem Kurdistan Photolibrary dajemy im nowe narzêdzie do badania kurdyjskiej historii – ilustracje, do których dostêp ma ka¿dy na ca³ym œwiecie. Co wa¿ne, naszym celem by³a archiwizacja wci¹¿ rozrastaj¹cej siê kolekcji fotografii i zachowanie jej dla obecnych i przysz³ych pokoleñ.” Zdjêcia przedstawione na wystawie s¹ zarówno autorstwa Chrisa Kutschery jak i innych fotografów, pochodz¹ tak¿e z kurdyjskich archiwów rodzinnych i instytucjonalnych.

mat. http://www.kurdishstudies.pl/
https://www.kurdishstudies.pl/
Miejsce:
Muzeum Azji i Pacyfiku, Warszawa
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury