Seniorzy z UTW ,,Aktywni, ambitni, asertywni prekursorami nowej dyscypliny sportowej? Dlaczego nie! W ramach projektu Speed-ball Senior w Wawrzeńczycach odbyła się Akademia Speed-balla, w czasie której bršzowy medalista Mistrzostw wiata odkrywał przed członkami UTW tajniki nowego sportu.
Speed-ball to innowacyjna, wywodzšca się z Egiptu gra z rakietkami i piłeczkš. Piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Rozgrywki w speed-ball odbywajš się w różnych konkurencjach: w systemie singlowym, czyli w parach; w systemie deblowym, w którym rywalizujš ze sobš dwie dwuosobowe drużyny, a także w pojedynkę i w systemie sztafetowym. Speed-ball do tej pory był domenš młodych zawodników, ale dzięki dofinansowaniu z Województwa Małopolskiego, seniorzy zostali przeszkoleni z zasad gry i zaopatrzeni w profesjonalny sprzęt. Dzięki przekazanemu sprzętowi będš mogli realizować regularne treningi w ramach Akademii Speed-ball i wolontariatu sportowego.
Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Sportownia, które nawišzało partnerstwo z UTW w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce. W ramach działań odbędš się szkolenia, treningi, wizyta studyjna oraz zawody finałowe. Projekt zakłada także wyłonienie u każdego z partnerów lidera-seniora, który zostanie przeszkolony do prowadzenia zajęć ze speed-balla. Liderzy będš mieli możliwoć zorganizowania w swoich społecznociach cyklów wydarzeń popularyzujšcych nowy sport. Projekt ma na celu aktywizację sportowš małopolskich seniorów oraz prowadzenie kampanii społecznej pokazujšcej seniorów jako prekursorów nowego sportu.
Seniorzy stanš się pionierami w swoich regionach. To ważna zmiana społeczna, bo kreuje inny obraz postrzegania osób starszych. Zazwyczaj wszystko co nowe jest domenš młodych ludzi. W proponowanych działaniach to seniorzy sš innowatorami w swoich społecznociach. podkrela Izabela Janczak-Bizoń ze Stowarzyszenia Sportownia
Speed-ball jest prosty do opanowania i posiada szereg zalet korzystnych dla seniorów. Gra w speed-ball nie obcišża stawów, ma dobroczynny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego oraz wzmacnia wytrzymałoć. Dzięki temu uprawiać go mogš osoby starsze o różnym stopniu sprawnoci fizycznej, także posiadajšce grupę inwalidzkš, nie obawiajšc się odniesienia kontuzji.
- Chcemy pomóc seniorom wyjć z domu i dać im możliwoć aktywnego, prospołecznego sposobu zadbania o własne zdrowie i to nie tylko o zdrowie ciała, lecz również o dobre samopoczucie. Doprawdy niewiele sportów nadaje się do tego tak dobrze, jak odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, a także prosty do opanowania speed-ball! mówi Zbyszek Bizoń, trener speed-ball.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.