POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Przystanek Natura w Porębie z nową kuchnią.
 
12-11-2023
Mistrzowski Cykl Treningowy.
 
12-11-2023
Mistrzowski ObĂłz Sportowy.
 
12-11-2023
Leśna Świetlica
 
05-11-2023
Nowe Rekordy Polski.
Podsumowanie sezonu w Stowarzyszeniu Sportownia.

 
31-10-2023
Zielone Spotkanie z Kulturą.
 
29-10-2023
Kalendarz na 2024 rok z pracami uczestników spotkań w mikstackiej Szkole Świętego Rocha
 
23-10-2023
Europejskie Dni Dziedzictwa u mikstackiego Świętego Rocha - relacja

 
18-09-2023
Rozwijanie talentów w Akademii Mistrzów Świata.
 
10-09-2023
Półkolonia ze Sportownią
 
10-09-2023
Akademia rozwijania talentĂłw.
 
10-09-2023
Zakończyła się XII edycja Szkoły św. Rocha
 
27-08-2023
RELACJE
Œredniowieczna sztuka powstaje w Galerii Katowickiej
09-07-2020
Od kilku dni na poziomie +2 Galerii Katowickiej, przy przeszklonej œcianie nieopodal strefy restauracyjnej, przy jednym ze stolików z widokiem na przyległe kamienice powstajš szkice i przedmalarskie akwarele. Tworzy je Katarzyna Meres, artystka specjalizujšca się w wykonywaniu obrazów niezwykle rzadkš technikš realizmu przed-klasycznego, wywodzšcš się ze œredniowiecza. Malarka jest jednš z niewielu kobiet na œwiecie tworzšcš w tym stylu.

Przez pięć lat, codziennie po 10 godzin, na odległej wyspie Texel na Morzu Północnym pochodzšca ze Œlšska Katarzyna Meres przechodziła intensywny trening malarski. Nie była to jednak zwykła szkoła artystyczna, a indywidualna nauka pod okiem mistrza. Tak jak w œredniowieczu, z którego wywodzi się uprawiana przez niš technika realizmu przed-klasycznego, nauczyciel przekazywał bezpoœrednio swojš wiedzę tylko jednemu uczniowi. Sposób nauki i relacja pomiędzy mistrzem a uczniem sprawia, że obrazy wykonywane w tym stylu majš w sobie coœ magicznego. Mistrzowie tradycyjnie pracujš anonimowo w odosobnionym atelier, nie podpisujš dzieł. Katarzyna Meres postanowiła przełamać tradycję malowania anonimowo i upublicznić proces twórczy. To, jak pracuje, można zobaczyć właœnie w Galerii Katowickiej, gdzie powstaje jej najnowsze dzieło - „Making cities vibe”. Artystka przewiduje, że prace nad obrazem olejnym potrwajš około 10 tygodni. Dzieło przedstawiajšce centrum miasta powstanie na lnianym płótnie 80 x 100 cm. Przy tworzeniu towarzyszy jej mistrz.

- Obecnoœć artystki, malujšcej panoramę tętnišcej życiem aglomeracji z naszej antresoli, idealnie wpisuje się w naszš filozofię działania. Katowicka, będšca częœciš miasta, #CityLife, jest naturalnym miejscem na tego typu działania. Cieszymy się, że możemy nie tylko po raz kolejny promować sztukę i œlšskich artystów, ale także stać się częœciš niepowtarzalnego projektu, dzięki któremu miasto zostanie uwiecznione w tak nietypowym dziele - mówi Anna Szczerkowska, Marketing Manager Galerii Katowickiej.

Czym jest realizm przed-klasyczny? Styl wymaga cierpliwoœci, dzieła powstajš wieloetapowo, każdy element jest starannie przemyœlany i nie ma miejsca na przypadek. Finalne stworzenie obrazu zajmuje 1 000-2 000 godzin. Nakłada się minimum 40 warstw farby olejnej, a każda nich jest na tyle wyrafinowana, aby utrzymywać wyczuwalnoœć struktury płótna. Nie ma tu tematów politycznych ani religijnych, nie ma aktów męskich, nie ma agresji, nie ma przemocy, nie ma choroby.

Swojš pracę artysta przed-klasyczny rozpoczyna od dokładnego szkicu przedmalarskiego, już na wczesnym etapie zwracajšc uwagę na perspektywę, detale i œwiatło padajšce na obserwowany obiekt. Następnie wykorzystuje tusz, trzeba jednak bardzo uważać, gdyż każdy œlad jest nieodwracalny. PóŸniej, przy pomocy akwareli, odseparowuje kolory z widoku. Z tak przygotowanym szkicem rozpoczyna się najbardziej czasochłonna czeœć pracy, czyli przeniesienie malunku na płótno. Wiele warstw farb olejnych, pieczołowicie na siebie nakładanych, pozwala wydobyć bardzo realistyczny efekt. Obrazy w tej technice sš bardzo dokładne i szczegółowe, dzięki czemu widz ma możliwoœć patrzenia na dzieło okiem malarza.

- Projekt „Making cities vibe” koncentruje się na malarskim wyobrażeniu centrum miasta widzianego z perspektywy Galerii Katowickiej. Szkicujšc w takim miejscu mam możliwoœć przyjrzenia się Katowicom bardzo dokładnie, z wielu perspektyw i w różnych warunkach pogodowych oraz œwietlnych. Pierwsza częœć przygotowań przypomina pracę dokumentalisty. Właœnie dlatego technika realizmu przed-klasycznego pozwala na tworzenie obrazów zawierajšcych wiele informacji w precyzyjny sposób. Pozytywnym aspektem tworzenia w takim miejscu sš dla mnie osoby przebywajšce w centrum handlowym, które przyglšdajš się temu, co robię, ponieważ niepostrzeżenie wchodzš w dialog ze sztukš – mówi Katarzyna Meres.

Postępy w pracach można œledzić na Instagramie artystki (@meres.km oraz k.meres_official) lub bezpoœrednio w Galerii Katowickiej. Katarzyna Meres, oprócz malarstwa, zajmuje się projektowaniem mody. Pokazy jej kolekcji odbywały się m.in. na Berlin Fashion Week, Milan Fashion Week, w Nicei oraz w Cannes.
  


 

miejsce wydarzenia:
Galeria Katowicka


 

 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 
Kontakt z RedakcjÄ