POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Już po odpuście ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie
 
28-08-2022
Odkrywanie talentĂłw w Sportowni.
 
08-08-2022
Międzynarodowe Zawody w Speed ballu na Zarabiu.
 
08-08-2022
Leśne zajęcia w leśnej bazie.
 
05-08-2022
Leśna świetlica.
 
29-07-2022
Speed-balliści na Międzynarodowym Szkoleniu we Francji.
 
18-04-2022
V Międzywojewódzkie Zawody w Speed-ballu
 
18-04-2022
Przystanek Natura.
 
16-11-2021
Podsumowanie programu Klub w Stowarzyszeniu Sportownia
 
16-11-2021
Impreza Turystyczna w Przystanku Natura w Porębie.
 
08-11-2021
III Mistrzostwa Polski SeniorĂłw w Speed-ballu.
„To pionierzy tej dyscypliny sportu”

 
11-10-2021
Sportownia & Neksi - nowa produkcja.
 
10-10-2021
RELACJE
Odpust ku czci œw. Rocha z błogosławieństwem zwierzšt w Mikstacie
20-08-2019
Mikstat znany jest z kultu Œwiętego Rocha i zwišzanych z nim uroczystoœci odpustowych. To właœnie tutaj, od ponad trzystu lat z okazji odpustu ma miejsce obrzęd błogosławieństwa zwierzšt. Zwišzany jest ze znajdujšcym się na Cmentarnym Wzgórzu Sanktuarium pw. Œwiętego Rocha.
Ten niewielki, ale niezwykle nastrojowy i urokliwy koœciół został pobudowany w 1786 roku jako wotum dziękczynne za uratowanie mieszkańców miasta przed zarazš. Jak wierzš mieszkańcy tej wspólnoty parafialnej, gdy epidemie nawiedzały te tereny modlono się do Œwiętego Rocha patrona od morowego powietrza o oddalenie zarazy. Na obecnym Cmentarnym Wzgórzu ukazał się mężczyzna, w stroju pielgrzyma, z psem. Uniesionš rękš wykonał znak krzyża nad miastem. Zaraza ustšpiła, zaœ parafianie pobudowali w tym miejscu koœciół, a w dniu odpustu przyprowadzajš, przywożš a czasami przynoszš przed cmentarnš bramę swoje zwierzęta. Tak jak ich przodkowie proszš, by Œwięty Roch opiekun zwierzšt domowych otoczył je swojš opiekš.
Duchowe przygotowania do wielkiego odpustu rozpoczęły się już 7 . sierpnia. W kolejnych dniach gromadziliœmy się w sanktuarium o godz. 18:30 na mszach œwiętych z naukš, po których odprawiana była nowenna do œw. Rocha. W tym roku nauki rekolekcyjno- nowennowe głosił ks. Sebastian Łagódka. W tych samych dniach w godzinach przedpołudniowych w sanktuarium odbywały się spotkania dla młodych w ramach VIII edycji Szkoły Œwiętego Rocha. Podczas spotkań poznawali oni postać œw. Rocha, a także dziedzictwo kulturowe małej Ojczyzny, szczególnie to zwišzane z uroczystoœciami odpustowymi.
Tradycyjne uroczystoœci odpustowe odbyły się w Mikstacie i w tym roku. Tak jak to mam miejsce od kilku lat patronat medialny nad niezwykłymi uroczystoœciami odpustowymi objšł portal Polska zaprasza.
Czas œwiętowania rozpoczęła msza œwięta sprawowana w uroczystoœć Wniebowzięcia Najœwiętszej Maryi Panny w koœciele farnym o godz. 18:00. To po tej Eucharystii procesja z Najœwiętszym Sakramentem i relikwiami œwiętego Rocha wyruszyła do sanktuarium. Tu odœpiewane zostały uroczyste nieszpory, odmówiona modlitwa ostatniego dnia nowenny. Następnie rozpoczęło się całonocne modlitewne czuwanie. O godzinie 24:00 kapłani pochodzšcy z mikstackiej parafii sprawowali pasterkę, która z maryjnego œwięta przeprowadziła nas w dzień imienin naszego patrona.
W dniu odpustu, tradycyjnie już o godz. 8:00 sprawowana była msza œw. wotywna w intencji gospodarzy i o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. Przewodniczył jej ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który podczas homilii podkreœlił, niezwykłš atmosferę uroczystoœci odpustowych. Przypomniał najważniejsze wydarzenia życia œwiętego Rocha oraz zwrócił uwagę na właœciwy stosunek człowieka do zwierzšt. Wyjaœnił ponadto znaczenie i sens błogosławieństwa zwierzšt.
O godz. 9:00 rozpoczšł się niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim majšcy wymiar religijny obrzęd błogosławieństwa zwierzšt, któremu przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Wiesław Szlachetka. Naprawdę przedziwna i niezwykle barwna była to procesja, która tak jak nakazuje tradycja przeszła przed bramš prowadzšcš do sanktuarium 16 sierpnia. Można tu było zobaczyć prawie całš Arkę Noego. Były konie, kucyki, krowy, cielštka wiezione na przyczepie, œwinki morskie, chomiki, małe i duże króliki, szynszyle, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki. Były psy i koty, różnych ras i wielkoœci. Na specjalnych przyczepach przywieziono cielštka. Klatki, w których niesione bšdŸ wiezione były zwierzštka były pięknie przyozdobione. Podczas obrzędu błogosławieństwa zwierzšt był i chłopiec przebranego za œw. Rocha. Przyprowadził do pobłogosławienia swego psa. Na obrzęd ten licznie przybyli ze swoimi zwierzętami zarówno mieszkańcy parafii, jak i pielgrzymi z różnych stron kraju. Przed laty obrzęd błogosławieństwa miał zapewnić opiekę œw. Rocha nad zwierzętami, które w tamtym okresie stanowiły niejednokrotnie jedyne Ÿródło utrzymania dla całych rodzin. Przyprowadzano wówczas przede wszystkim konie, krowy, owce. Obecnie przyprowadza się, przywodzi, a czasami przynosi zwierzęta hodowane przez dzieci w domach, a także te, które umilajš człowiekowi czas wolny, a czasami pomagajš w powrocie do zdrowia. To o opiekę dla nich, mimo rozwoju nauk weterynaryjnych, z wiarš i ufnoœciš, prosili Œwiętego Rocha- opiekuna zwierzšt ich właœciciele. Podczas tegorocznego obrzędu błogosławieństwa najwięcej było psów. Co ciekawe jeszcze pod koniec lat szeœćdziesištych nie przyprowadzano na obrzęd błogosławieństwa psów. A jak podajš hagiografowie, pies był wiernym towarzyszem Œwiętego Rocha na pielgrzymim szlaku, a gdy zachorował to właœnie pies miał mu przynosić pożywienie.
I jeszcze jedna ciekawostka na którš zwracali uwagę uczestnicy obrzędu błogosławieństwa psy i koty spoglšdały w tej przedziwnej procesji na siebie niezwykle przyjaŸnie.
Tradycyjnie już obrzęd zakończyło wypuszczenie przez księdza biskupa i księdza kustosza gołšbków, które sš symbolem pokoju, ale i Ducha Œwiętego.
Trudno wyobrazić sobie odpust bez sumy. Uroczysta suma pod przewodnictwem bp Wiesława Szlachetki została odprawiona o godz. 11:00. W słowie skierowanym do zebranych na Mikstackim Wzgórzu ks. biskup wyjaœnił istotę treœci błogosławieństw, które stanowiš program życia chrzeœcijańskiego. Zaakcentował, że œwięty Roch kroczył tš drogš i z niezwykłym oddanie posługiwał bliŸnim potrzebujšcym pomocy. Ponadto hierarcha zwrócił uwagę na występujšce coraz częœciej zjawisko humanizacji zwierzšt i dehumanizacji człowieka.. Celebrans podkreœlajšc znaczenia błogosławieństw apelował do zebranych: „Błogosławcie a nie złorzeczcie”. Po sumie cmentarnymi alejkami przeszła procesja eucharystyczna. Na zakończenie ks. biskup udzielił błogosławieństwa Najœwiętszym Sakramentem . Ksišdz biskup życzył wszystkim radosnego œwiętowania. Zgodnie z tradycjš wielu parafian i pielgrzymów zabrało ze sobš małe chlebki, którymi podzielili się ze swoimi bliskimi w domach.
O godzinie 18:00 sprawowana była jeszcze msza œwięta w intencji małych dzieci podczas której otrzymały one indywidualne błogosławieństwo. Po Eucharystii procesja z Najœwiętszym Sakramentem i relikwiami œw. Rocha powróciła do fary. Zakończyły się uroczystoœci odpustowe A.D. 2019.
Dodajmy, że w 2015 roku uroczystoœci odpustowe ku czci œw. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierzšt zostały wpisane na Krajowš Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Do Mikstatu można przyjechać każdego innego dnia, bo pięknie odnowione sanktuarium otwarte jest codziennie. Jednak szczególnie zapraszam na niezwykłe uroczystoœci odpustowe do Mikstatu, jak zawsze 16 sierpnia, obrzęd błogosławieństwa rozpocznie się o godz. 9:00. Te A.D. 2020 odbywać się będš tym razem w niedzielę. Więc może już dziœ warto zarezerwować sobie ten dzień i przyjechać na niezwykłe uroczystoœci odpustowe ku czci œw. Rocha. Oczywiœcie do Mikstatu…
Dziękujemy portalowi Polska zaprasza za dotychczasowš współpracę, za objęcie patronatem medialnym mikstackich uroczystoœci odpustowych ku czci œw. Rocha i liczymy na dalszš…
Ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium
  


 
Błogosławieństwo zwierzšt przy Sanktuarium Œwiętego Rocha w Mikstacie

miejsce wydarzenia:
Diecezjalne Sanktuarium Œwiętego Rocha

www.parafia-mikstat.pl
 

 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 
Kontakt z RedakcjÄ