POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
Kraków miasto Redakcji Portalu :) 
...ogólnopolskie
Andrychów
Augustów
Chorzów
Myślenice
Olsztyn
Toruń
Warszawa
XII Krakowski Festiwal Debiuty 2025 „CHANT-CANTO-GESANG”
12-04-2025
12-04-2025
MDK „Dom Harcerza”,
ul. Reymonta 18, Kraków
chronologicznie:
 
TO WYDARZENIE JUŻ TRWA
OD XVII-WIECZNYCH DOKUMENTÓW PO WSPÓŁCZESNE PROJEKTY NAUKOWE – WYSTAWA O WIĘZIACH POLSKI Z KRAJAMI PÓŁNOCNYMI ZAWITA DO WARSZAWY
Warszawa
miejsce:
Krakowskie Przedmieście 66
11-04-2025    -    24-04-2025
BEZPŁATNE
 
KRAKÓW chronologicznie:
TO WYDARZENIE JUŻ TRWA
Wernisaż wystawy Malujemy Świat,
Kraków
miejsce:
Kraków, Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych, ul Zabłocie20
24-03-2025    -    30-04-2025
14.00
BEZPŁATNE
TO WYDARZENIE JUŻ TRWA
Sandra Gamboa:"W kapsułkach"
Kraków
miejsce:
Instytut Cervantesa w Krakowie
Ul. Kanonicza 12
10-04-2025    -    29-08-2025
Wernisaż 10 kwietnia o 18.00
BEZPŁATNE
TO WYDARZENIE JUŻ TRWA
Autorska Galeria w Krakowie z twórczością Stefana Papp
Kraków
miejsce:
Śródmieście Krakowa, ulica Dobra 7
10-08-2024    -    08-09-2034
Codziennie w godzinach 15.00-18.00 po wcześniejszym umówieniu wizyty.
BEZPŁATNE
 
grudzien, 2024
Pn Wt Sr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
grudzien 2024
OSTATNIO DODANE:
W TEJ KATEGORII
OD XVII-WIECZNYCH DOKUMENTÓW PO WSPÓŁCZESNE PROJEKTY NAUKOWE – WYSTAWA O WIĘZIACH POLSKI Z KRAJAMI PÓŁNOCNYMI ZAWITA DO WARSZAWY
Warszawa
 miejsce:
Krakowskie Przedmieście 66
11-04-2025    -    24-04-2025
BEZPŁATNE
Od 11 kwietnia do 24 kwietnia br. przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 (blisko Kościoła Św. Anny), w samym sercu Warszawy, odbędzie się plenerowa wystawa „Znamy się od dawna i mamy na to papiery. Relacje Polski z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem w świetle zbiorów Archiwów Państwowych”, która odsłania fascynujące relacje między Polską a krajami północy. To niezwykłe wydarzenie, współtworzone przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Archiwa Państwowe, łączy historię z współczesnością i zaprasza do podróży przez wieki międzynarodowej współpracy. – Ta wystawa to nie tylko zbiór unikatowych dokumentów, ale żywy dowód na to, że historia potrafi inspirować przyszłość i świadectwo tego, jak ważne jest dziedzictwo dokumentacyjne dla budowania relacji. Każdy prezentowany tutaj dokument archiwalny przypomina nam, jak głęboko splecione są losy naszych narodów – informuje dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Przez kilkanaście dni mieszkańcy oraz goście Warszawy będą mieli niepowtarzalną okazję zanurzyć się w bogactwie historii, która łączy Polskę z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Wystawa „Znamy się od dawna i mamy na to papiery. Relacje Polski z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem w świetle zbiorów Archiwów Państwowych” prezentuje starannie wyselekcjonowane materiały z Archiwum Państwowego w Opolu, Gdańsku, Częstochowie, Archiwum Akt Nowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz innych placówek. Wśród eksponatów znalazły się m.in.:

• Dokumenty z XVII wieku: Świadectwa wyprawy Daniela Vettera na Islandię w 1613 roku oraz historie księcia Karola z rodu Liechtensteinów, który władał częścią Śląska.
• Korespondencja dyplomatyczna: Pismo posła Norwegii, wysłane z Paryża, informujące o uznaniu niepodległości Polski przez Króla Norwegii Haakona VII.
• Materiały fotograficzne: Zdjęcie krajobrazu Spitzbergenu wykonane w 1934 roku przez kapitana Antoniego Zawadzkiego, uczestnika Polskiej Wyprawy Polarnej oraz dokumenty związane z organizacją tej ekspedycji.

– Wiele z prezentowanych materiałów będzie można zobaczyć po raz pierwszy. To niesamowita okazja i prawdziwy wehikuł czasu. Każdy dokument archiwalny snuje opowieść, która odkrywa przed zwiedzającymi nie tylko nieznane karty historii, ale również fundamenty, na których budowana jest obecnie współpraca pomiędzy naszymi krajami – mówi dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

Wystawa to podróż od XVII-wiecznych dokumentów do współczesnych badań naukowych, która ukazuje siłę międzynarodowego dialogu. Jednak obok historycznych eksponatów, zwiedzający mogą zapoznać się z nowoczesnymi projektami realizowanymi dzięki Funduszom Norweskim i EOG, pokazującymi dynamiczny rozwój międzynarodowej współpracy, m.in.:
• „Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie” - projekt kulturalny, który stał się miejscem spotkań pokoleń,
• „iAREA: Wpływ aerozoli absorbujących na wymuszania radiacyjne w europejskiej części Arktyki”, łączący naukę i międzynarodową współpracę,
• „Polska i Norwegia: bitwa o Narwik 1940 – II Wojna Światowa” będący świadectwem odwagi i wspólnego działania,
• Projekt „Program pomocowy dla uchodźców z Ukrainy”, pomagający mieszkańcom Ukrainy, którzy musieli uciekać przed wojną.


Po zakończeniu prezentacji w Warszawie (wcześniej wystawa gościła w Katowicach i Krakowie), wystawa wyruszy w dalszą podróż po kraju – już wkrótce odwiedzi Poznań, Gdańsk i Wrocław, umożliwiając szerszej publiczności odkrycie niezwykłych historii wzajemnych relacji Polski z krajami północy.

Wystawa jest dostępna bezpłatnie zarówno w języku polskim, jak i angielskim, co stanowi również okazję do przybliżenia zwiedzającym z całego świata idei i osiągnięć Funduszy Norweskich i EOG – inicjatywy finansowej, w ramach której Islandia, Liechtenstein i Norwegia wspierają rozwój gospodarczy i społeczny Polski i kilkunastu innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Wydarzenie jest doskonałą okazją, aby przybliżyć zwiedzającym ideę Funduszy Norweskich i EOG, będących impulsem dla rozwoju gospodarczego i społecznego Polski. Obecnie trwa trzecia edycja programu, w ramach której Polska otrzymała rekordowe 809,3 mln euro na projekty z zakresu rozwoju miast, przedsiębiorczości, nauki, kultury i edukacji. Negocjacje dotyczące czwartej edycji już trwają, co zapowiada dalsze wsparcie dla innowacyjnych inicjatyw.
... artykuł »
 
OSTATNIO DODANE:
W TEJ KATEGORII
KRAKÓW
 
Sandra Gamboa:"W kapsułkach"
Kraków
 miejsce:
Instytut Cervantesa w Krakowie
Ul. Kanonicza 12
10-04-2025    -    29-08-2025
BEZPŁATNE
Wernisaż 10 kwietnia o 18.00
Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na wystawę hiszpańsko-kolumbijskiej artystki Sandry Gamboa.

„W kapsułkach" to seria prac mających na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego i przeciwdziałanie stygmatyzacji związanej z jego kryzysami.
Każda kapsułka to historia życia z całym jego ładunkiem wewnętrznych napięć, które, z powodu braku komunikacji i empatii, biorą czasem górę nad naszym życiem. Projekt jest też próbą eksploracji procesu prowadzącego do uzależnienia od leków, zażywanych po to, by łagodzić eksplozje emocji, które nas przerastają. Żyjemy zamknięci w bańkach, które nie pozwalają nam oddychać, a czasem wystarczy tylko czyjaś obecność, nawet milcząca, by złagodzić lęk, niepokój, udrękę i samotność równie skutecznie, jak wszystkie tabletki razem wzięte.

Wystawa opowiada o tym, co przemilczamy w chwilach emocjonalnej słabości. Jest jak wołanie o nadzieję, wezwanie do troski o zdrowie psychiczne i przypomnienie o jego znaczeniu.

Godziny otwarcia wystawy: poniedziałek-piątek 10-18, sobota: 10-13.

Sandra Gamboa - hiszpańsko-kolumbijska artystka, magistra sztuk pięknych, muzeolożka i menadżerka kultury. Jej prace spotkały się z uznaniem tak w Hiszpanii, gdzie mieszka od wielu lat, jak i za granicą. Wykłada zarządzanie projektami i muzeografię na kierunku ekonomia i zarządzanie kulturą na Uniwersytecie w Valladolid, była też koordynatorką studiów magisterskich z muzeologii na tej samej uczelni. Zajmowała się rozwojem i promocją regionów poprzez produkty i usługi związane z kulturą, sztuką, dziedzictwem, turystyką i edukacją w Hiszpanii, Francji, Peru, Meksyku i Kolumbii. Rozwija praktykę artystyczną w Valladolid (Hiszpania), a jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Kolumbii, Chile, Wenezueli, Kubie, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, na Filipinach i Tajwanie. Brała udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach, jest również laureatką licznych nagród i wyróżnień.
... artykuł »
 
Wernisaż wystawy Malujemy Świat,
Kraków
 miejsce:
Kraków, Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych, ul Zabłocie20
24-03-2025    -    30-04-2025
BEZPŁATNE
14.00
Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne i Pensjonat U Pana Cogito wraz z warsztatem terapii zajęciowej Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej zapraszają 24.03.2025 r. godz. 14.00 do sali wystawowej Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych ul. Zabłocie 20 na wernisaż wystawy pt. Malujemy Świat.
Opiekunem artystycznym wystawy jest Pani Jadwiga Noworól, która opowie o kulisach powstawania obrazów, metodologii pracy, koncepcji. Będzie film, zdjęcia dokumentujące cały proces, rozmowy przy poczęstunku przygotowanym przez zakład aktywności zawodowej U Pana Cogito.

Wystawę można będzie oglądać od 24.03.2025 r. do 30.04.2025 r.

Obrazy powstały jako efekt wspólnej pracy osób z niepełnosprawnościami i studentów Uniwersytetu Papieskiego, którzy w ten sposób poznawali rolę art-terapii w rehabilitacji osób chorujących psychicznie - uczestników WTZ Miodowa 9.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.
... artykuł »
 
Autorska Galeria w Krakowie z twórczością Stefana Papp
Kraków
 miejsce:
Śródmieście Krakowa, ulica Dobra 7
10-08-2024    -    08-09-2034
BEZPŁATNE
Codziennie w godzinach 15.00-18.00 po wcześniejszym umówieniu wizyty.
PAPP GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ 

Autorska galeria z twórczością przede wszystkim Stefana Papp otwarta na różnorodność z wymienną ekspozycją grafik, kolaży, a także rzeźb. 
To nowe miejsce znajduje się w Śródmieściu Krakowa i zostało stworzone dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych obcowaniem ze sztuką współczesną na żywo, a nie wirtualnie. Część wystawianych dzieł jest dostępna w sprzedaży.

Wstęp jest bezpłatny. 
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu i umówienia terminu zwiedzania za pośrednictwem adresu: sp@stefanpapp.pl.


Stefan Papp był artystą renesansu: grafikiem, rysownikiem, rzeźbiarzem i malarzem. Zajmował się również rysunkiem satyrycznym. A także teorią i krytyką sztuki, w tym publicystyką kulturalną, społeczną i - poezją. Organizował również akcje w przestrzeni publicznej. Był pomysłodawcą i współzałożycielem „Zebry” - czasopisma literacko-artystycznego oraz inicjatorem i założycielem Sekcji Krytyki i Informacji Plastycznej SDP i wydawanego przez nią pisma ”Sezon”, a także inicjatorem Ogólnopolskiego Medalu „ Mecenas Sztuki”. Urodził się w 1932 r. w Czerniowcach na Bukowinie. W wieku 15 lat przyjechał do Polski. Życie swoje związał z Krakowem. Studiował w Krakowskiej ASP na Wydziale Rzeźby w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego i prof. Wandy Ślędzińskiej. Studia ukończył w 1958 r. W 1996 r. obronił doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracował w "Tygodniku Powszechnym". Współpracował z „Dziennikiem Polskim”, „Szpilkami”, „Architekturą”, „Sztuką”, „Życiem Literackim” i wieloma innymi periodykami, gdzie publikował recenzje wystaw, felietony, rysunki satyryczne, co często w czasach PRL powodowało reakcję „alergiczną” cenzury. Oprócz klasycznych dyscyplin sztuk pięknych zajmował się metodologią i realizacją kształtowania przestrzeni społecznej oraz teorią postrzegania środowiska. W latach 1979- 2001 wykładał w Niemczech na wydziałach Design i Architektury Fachhochschule w Münster.

Stefan Papp całe kreatywne życie poświęcił twórczości artystycznej i działalności społecznej. Miał ponad sto wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą, brał udział w wystawach krajowych, zagranicznych i międzynarodowych. Zmarł w 2020 r. w Krakowie.

Twórcą i właścicielem galerii jest córka artysty, Judyta Papp. Wybrane dzieła Stefana Papp są prezentowane na stronie: www.stefanpapp.pl.

fot. mat. prasowe
... artykuł »
 
 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2025


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury