Konkurs ma charakter otwarty – mogą wziąć w nim udział zainteresowane osoby powyżej 7. roku życia. Czwarta edycja to wyjątkowa okazja do odkrycia polskiej literatury na nowo! Udział w konkursie to także szansa na nawiązanie nowych znajomości, wymianę doświadczeń z innymi pasjonatami literatury oraz promocję własnych talentów w szerszym gronie.
Uczestnicy Konkursu mają za zadanie wybrać fragment literatury polskiej (z wyklu(...) ... więcej »
MOK Olsztyn zaprasza na wernisaż wystawy „ŁAGODNA HARMONIA NATURY” autorstwa Bartka Świąteckiego i Arka Stankiewicza. Otwieramy przestrzeń dla dwóch artystów, którzy w odmienny sposób interpretują temat pejzażu. Kuratorką wystawy jest Ewa W Czułowska. Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Amfilada w Kamienicy Naujacka.
Wystawa „Łagodna harmonia natury” prezentuje twórczość Bartka Świ�(...) ... więcej »
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejny spacer z Muzeum Nowoczesności. Tym razem zapraszamy na historię o „Ulicy Dąbrowszczaków”, którą poznamy w sobotę 26 kwietnia 2025, start niezmiennie spod Tartaku Raphaelsohnów.
O historii powstania jednej z reprezentacyjnych ulic Olsztyna w drugiej połowie XIX w. oraz wybudowanych przy niej gmachach i kamieniczkach, a także ich właścicielach i użytkownikach opowie Rafał Bętkowski. W(...) ... więcej »
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na terenową grę fabularną dla drużyn / znajomych / przyjaciół / rodzin. LARP: „Uroczyście przysięgam, że nic nikomu nie obiecywałem” odbędzie się w niedzielę 18 maja 2025 na Starym Mieście. Pierwsza tura rozpocznie się ok. godz. 12:00, druga – ok. godz. 15:00.
Jak często coś komuś obiecujecie? A samemu sobie?
Zawsze dotrzymujecie danego komuś słowa?
Nie musicie pisać w komentarzach, (...) ... więcej »
Rap na Bagnie to nowy festiwal hip-hopowy, który łączy kulturę rapu z dziką naturą Podlasia. Pierwsza edycja tego wydarzenia przenosi hip-hop w scenerię bagien, mglistych łąk i leśnych ostępów, gdzie bity splatają się z dźwiękami natury. Inspiracją jest zarówno klasyczny polski rap, jak i jego współczesne oblicze, tworząc przestrzeń dla artystów z różnych pokoleń. Folklor podlaski wplata się w festiwalowy klimat poprzez(...) ... więcej »
Od Buddenbrooków dzielą nas 124 lata, od Czarodziejskiej góry – 101 lat, od śmierci pisarza minęło 70 lat. A jednak Thomas Mann nie przestaje nas zajmować. Co takiego sprawia, że wciąż sięga się do twórczości – a także do biografii – Thomasa Manna?
Najprostsza odpowiedź brzmi: to dzieło wyjątkowo bogate, wypakowane mnóstwem wątków fabularnych i idei. Ale bogactwo ma tu na drugie imię: wieloznaczność. Ta świadoma(...) ... więcej »
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 w Krakowie zaprasza do udziału w kolejnej edycji Konkursu Piosenki Anglojęzycznej „SINGING KIDS”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich w wieku 7–19 lat.
2025 SingingKidsnging kids plakat final
Kategorie wiekowe:
7–9 lat
10–12 lat
13–15 lat
16–19 lat
W każdej kategorii wiekowej przewidujemy dwa rodzaje występów:
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na terenową grę fabularną dla drużyn / znajomych / przyjaciół / rodzin. LARP: „Uroczyście przysięgam, że nic nikomu nie obiecywałem” odbędzie się w niedzielę 18 maja 2025 na Starym Mieście. Pierwsza tura rozpocznie się ok. godz. 12:00, druga – ok. godz. 15:00.
Jak często coś komuś obiecujecie? A samemu sobie?
Zawsze dotrzymujecie danego komuś słowa?
Nie musicie pisać w komentarzach, nie wysyłajcie listów… Wszyscy przecież doskonale wiemy, że niektóre przysięgi są po to, żeby je łamać, a obietnice składane sobie samemu mają najkrótszy termin ważności na świecie. Zazwyczaj.
MOK Olsztyn razem z grupą Poszukiwacze Martina oraz Fundacją Wdrukowani w Warmię mają przyjemność zaprosić Was na niesamowitą przygodę z bardzo ważną obietnicą w tle i skarbem do odkrycia! LARP „Uroczyście przysięgam, że nic nikomu nie obiecywałem” to terenowa gra fabularna, która rozpocznie się w staromiejskiej Galerii Dobro, a następnie zostanie rozegrana na terenie Starego Miasta oraz w budynku Spichlerza przy Piastowskiej 13.
Bohater naszej historii coś kiedyś komuś obiecał… Coś cennego. Co to była za obietnica, kto ją złożył, komu i czy jej dotrzymał – tego wszystkiego dowiecie się podczas gry… A przynajmniej takie będzie Wasze zadanie!
Od uczestników nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia w grach tego typu. Wystarczy tylko chęć do rozwikłania zagadki i wcielenia się w rolę. Do gry zapraszamy drużyny od 4 do 6 osób, w wieku 10+. Liczba miejsc jest ograniczona.
Uwaga: w każdej drużynie muszą być co najmniej dwie osoby dorosłe!
LARP odbędzie się w dwóch turach. Orientacyjne starty grup będą miały miejsce ok. godz. 12:00 i ok. godz. 15:00. Szczegóły zostaną potwierdzone uczestnikom drogą mailową.
Osoby chętne do udziału w podróży przez nieznane gąszcze przysiąg i obietnic zapraszamy do zapisów poprzez formularz: https://mok.olsztyn.pl/wydarzenia/larp-uroczyscie-przysiegam-ze-nic-nikomu-nie-obiecywalem-maj/
By uatrakcyjnić LARPA, jego uczestnicy mogą się przebierać – ale nie jest to obowiązkowe. Jeśli gracze uznają przebrania za nieodzowne dla lepszego wcielenia się rolę – o szczegółach dotyczących ich bohaterów zostaną poinformowani mailowo po zgłoszeniu drużyny.
Mamy nadzieję, że tym razem wszyscy przypomnimy sobie, że trzeba dotrzymywać obietnic. I szanować słowa!
Współorganizacja: Poszukiwacze Martina oraz Fundacja Wdrukowani w Warmię.
LARP: Uroczyście przysięgam, że nic nikomu nie obiecywałem
18 maja (niedziela) / godz. 12:00 oraz 15:00
Stare Miasto / Spichlerz / Galeria Dobro
Udział jest bezpłatny (obowiązują zapisy)
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejny spacer z Muzeum Nowoczesności. Tym razem zapraszamy na historię o „Ulicy Dąbrowszczaków”, którą poznamy w sobotę 26 kwietnia 2025, start niezmiennie spod Tartaku Raphaelsohnów.
O historii powstania jednej z reprezentacyjnych ulic Olsztyna w drugiej połowie XIX w. oraz wybudowanych przy niej gmachach i kamieniczkach, a także ich właścicielach i użytkownikach opowie Rafał Bętkowski. W trakcie spaceru uczestnicy poznają skalę zniszczeń i powojenne losy niektórych z przedwojennych obiektów.
SPACER Z MUZEUM NOWOCZESNOŚCI: ULICA DĄBROWSZCZAKÓW
26 kwietnia 2025 (sobota) / godz. 11:00
Start: Muzeum Nowoczesności, ul. Knosały
Udział bezpłatny
MOK Olsztyn zaprasza na wernisaż wystawy „ŁAGODNA HARMONIA NATURY” autorstwa Bartka Świąteckiego i Arka Stankiewicza. Otwieramy przestrzeń dla dwóch artystów, którzy w odmienny sposób interpretują temat pejzażu. Kuratorką wystawy jest Ewa W Czułowska. Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia (piątek) o godz. 18:00 w Galerii Amfilada w Kamienicy Naujacka.
Wystawa „Łagodna harmonia natury” prezentuje twórczość Bartka Świąteckiego i Arka Stankiewicza, którzy w odmienny sposób interpretują temat pejzażu. Pierwszy z nich, zajmujący się malarstwem abstrakcyjnym, przedstawia krajobrazy poprzez ekspresję koloru, formy i faktury, pozostawiając widzowi przestrzeń do własnych skojarzeń i emocji. Drugi, fotograf, uchwyca rzeczywiste scenerie, wydobywając z nich subtelne światło, strukturę i atmosferę. Kontrast tych dwóch podejść – swobodnej abstrakcji i precyzyjnej fotografii – tworzy dialog między rzeczywistością a jej artystyczną interpretacją, zapraszając odbiorców do refleksji nad pięknem natury i sposobami jej przedstawiania.
Kuratorka wystawy: Ewa W Czułowska
Wystawa potrwa do 17 maja 2025
ŁAGODNA HARMONIA NATURY
25 kwietnia 2025 (piątek) / godz. 18:00
Galeria Amfilada, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny
Masz zespół lub występujesz solo i tworzysz muzykę na Warmii lub Mazurach? To wydarzenie jest właśnie dla Ciebie!
Wyławiamy talenty muzyczne z naszego regionu! Jeśli grasz, śpiewasz, tworzysz – to właśnie może być Twoja szansa, żeby pokazać się światu!
Fest Muza 2025. Gen Warmii i Mazur to regionalny konkurs muzyczny, którego celem jest prezentacja lokalnej twórczości, integracja środowiska muzycznego i promocja talentów z naszego regionu. To nie tylko rywalizacja – to przede wszystkim spotkanie ludzi z pasją, wymiana doświadczeń i wspólne świętowanie muzyki.
Finał odbędzie się 14 czerwca 2025 w wyjątkowej scenerii Starego Miasta w Olsztynie – to właśnie tam finaliści zaprezentują się na żywo przed publicznością i jury!
Na zwycięzców czeka:
– nagroda główna – 3000 zł,
– awans do ogólnopolskiego finału Fest Muza, który odbędzie się 6 lipca 2025 w olsztyńskim Amfiteatrze.
Zgłoszenia przyjmujemy do 5 maja (do godziny 15:00)!
Nie zwlekaj – pokaż światu swoją muzykę i zrób pierwszy krok na większą scenę!
Dołącz do muzycznej rewolucji na Warmii i Mazurach!
Po szczegóły odsyłamy na stronę projektu: https://mok.olsztyn.pl/projekty/fest-muza-2025-gen-warmii-i-mazur/
Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Chiński bestiariusz”.
Smoki, feniksy lub inne legendarne chińskie stwory - każdy z nich nada się na modela do stworzenia pracy konkursowej. Konkurs polega na indywidualnym wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej motywy legendarnych bestii chińskich. Pracę należy przygotować dowolną techniką na arkuszu papieru nie większym niż A3.
Konkurs podzielony jest na trzy kategorie wiekowe:
klasy 1-2
klasy 3-5
klasy 6-8
Przy ocenie prac komisja będzie brała pod uwagę: zgodność z tematyką, estetykę pracy, oryginalność oraz wartości artystyczne. W każdej kategorii wiekowej przewidziane są nagrody dla trzech pierwszych miejsc. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody w postaci artykułów plastycznych.
Prace wraz z formularzem zgłoszeniowym można składać do dnia 24 kwietnia 2025 roku w biurze Ośrodka "Instytut Konfucjusza w Krakowie" przy ulicy Oleandry 2A. W przypadku prac nadesłanych drogą pocztową liczy się data dostarczenia przesyłki do biura Organizatora, a nie data nadania przesyłki.
Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Ośrodka „Instytut Konfucjusza” w Krakowie oraz na Facebooku do dnia 7 maja 2025 roku.
Więcej informacji na:
https://instytutkonfucjusza.uj.edu.pl
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”
ul. Reymonta 18, 30-059 Kraków
21-05-2025 - 22-05-2025
BEZPŁATNEDLA DZIECI
dla dzieci w wieku 7-12 lat
dla dzieci powyżej 12 lat
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” przy ul. Reymonta 18 w Krakowie zaprasza do udziału w kolejnej edycji Konkursu Piosenki Anglojęzycznej „SINGING KIDS”. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich w wieku 7–19 lat.
2025 SingingKidsnging kids plakat final
Kategorie wiekowe:
7–9 lat
10–12 lat
13–15 lat
16–19 lat
W każdej kategorii wiekowej przewidujemy dwa rodzaje występów:
soliści,
zespoły.
Terminy:
Zgłoszenia: do 9 maja 2025 r. (drogą mailową: singingkids@mdk-dh.krakow.pl)
Powiadomienie o przesłuchaniach: do 16 maja 2025 r.
Przesłuchania konkursowe: 21–22 maja 2025 r. (w godz. 8:00–16:00)
Ogłoszenie wyników: do 30 maja 2025 r. na stronie MDK
Koncert Laureatów i wręczenie nagród: 7 czerwca podczas Pikniku Krowoderskiego
Zgłoszenia:
wyłącznie drogą mailową: singingkids@mdk-dh.krakow.pl
wymagane załączniki:
Załącznik 1 – zgłoszenie,
Załącznik 2 – zgoda rodzica/opiekuna lub pełnoletniego uczestnika,
Załącznik 3 – dane techniczne,
w przypadku zespołu – załączniki od każdego członka.
Kontakt ws. konkursu: Aleksandra Staszewska
tel. 696 432 862
e-mail: singingkids@mdk-dh.krakow.pl
Więcej informacji w regulaminie konkursu, dostępny poniżej.
Mamy przyjemność ogłosić open calla na wystawę fotograficzną „Patrzę Inaczej”, która powstaje w ramach projektu Młodzi Dla Sztuki.
Poszukujemy młodych artystów i artystek o nieszablonowym i kreatywnym podejściu, którzy chcieliby/chciałyby pokazać szerszemu gronu swoje prace wizualne.
Termin wysyłania prac: do 20 kwietnia br.
Informacje na temat wybranych prac: 20 maja br.
Adres mailowy: opencall.mds@gmail.com
Od Buddenbrooków dzielą nas 124 lata, od Czarodziejskiej góry – 101 lat, od śmierci pisarza minęło 70 lat. A jednak Thomas Mann nie przestaje nas zajmować. Co takiego sprawia, że wciąż sięga się do twórczości – a także do biografii – Thomasa Manna?
Najprostsza odpowiedź brzmi: to dzieło wyjątkowo bogate, wypakowane mnóstwem wątków fabularnych i idei. Ale bogactwo ma tu na drugie imię: wieloznaczność. Ta świadoma i zamierzona wieloznaczność będzie m.in. tematem wykładu inaugurującego cykl wykładów otwartych zatytułowanych „Być jak Thomas Mann w życiu i literaturze”, który wygłosi Małgorzata Łukasiewicz, wielokrotnie nagradzana tłumaczka, eseistka i krytyczka literacka. O twórczości Thomasa Manna Małgorzata Łukasiewicz pisała wielokrotnie m.in. w publikacjach „Rubryka Pod Różą” (ZNAK, 2007), „My, czytelnicy” (Biblioteka Więzi, 2021) i na łamach pisma Dwutygodnik.com. W 2011 r. nakładem Wydawnictwa Więź ukazała się jej książka „Jak być artystą. Na przykładzie Thomasa Manna”, w której odczytuje najsłynniejsze dzieła oraz odsłania techniki pisarskiego warsztatu tego autora.