Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, pełen wzruszeń, wspomnień i niezapomnianych chwil. Nierozłącznym elementem świąt jest ubieranie choinki.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na zajęcia pt. „Ubieramy choinkę” w sobotę 14 grudnia 2024 r. o godzinie 10.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. W czasie spotkania uczestnicy poznają tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe, dowiedzą się co symbolizują ozdoby na drze(...) ... więcej »
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na zajęcia rodzinne „Herb – co to za znak” 15 grudnia 2024 r. o godz. 10.00. Będą one realizowane na wspaniałej wystawie pt. „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach” w Zamku Północnym w Wieliczce. Na tej wystawie można zobaczyć wiele herbów przedstawionych na pięknych i cennych przedmiotach. Oglądając je uczestnicy dowiedzą się skąd się wzięły herb(...) ... więcej »
Zapraszamy do udziału w akcji "Zwiedzam powoli", która zachęca do głębszego poznania Wieliczki oraz promuje świadomą i odpowiedzialną turystykę. Wieliczka to miasto, w którym warto spędzić cały dzień, by poczuć autentyczną, górniczą atmosferę i zobaczyć wszystkie atrakcje.
W Wieliczce można zwiedzić Zamek Żupny – dawne centrum zarządzania królewskim solnym przedsiębiorstwem - z fantastyczną kolekcją cennych solnic(...) ... więcej »
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Stowarzyszenie Twórcze POLART zapraszają na wystawę „XIV Salon Sztuki POLART”, którą można oglądać od 18 października 2024 roku do 12 stycznia 2025 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Każdy twórca na swój własny sposób interpretuje świat. Różnorodność tematów, technik i artystycznych wizji sprawia, że każda edycja „Salonu Sztuki POLART” jest niepowtarzalna. Ta jest już dwudzie(...) ... więcej »
Czy herby to współczesne loga? Służyły one do identyfikacji osób czy instytucji świeckich oraz kościelnych, a niekiedy układały się nawet w spójny program ideowy. Umieszczano je na różnych przedmiotach – od królewskich tkanin czy złoconych solniczek przez krzyże relikwiarzowe po portrety trumienne. Pierwotnie herby były znakami rozpoznawczymi na polu bitwy. Ich barwną historię można teraz poznać na wystawie „Jaki znak Tw(...) ... więcej »
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na zajęcia rodzinne „Herb – co to za znak” 15 grudnia 2024 r. o godz. 10.00. Będą one realizowane na wspaniałej wystawie pt. „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach” w Zamku Północnym w Wieliczce. Na tej wystawie można zobaczyć wiele herbów przedstawionych na pięknych i cennych przedmiotach. Oglądając je uczestnicy dowiedzą się skąd się wzięły herby, co znaczyły i jakie wiążą się z nimi historie.
Każdy będzie mógł zaprojektować swój własny herb a może wśród uczestników znajdzie się ktoś, kogo rodzina posiada herb i o nim opowie. Będzie też można wykonać dokument z pieczęcią z dawnym herbem miasta Wieliczki.
Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 6-12 lat.
Koszt udziału: 15 zł. PLN/osoba
Rezerwacja: Dział Edukacji, tel. 12 289 16 33, materiały zapewnia Muzeum.
Zbiórka: sklep w Zamku Północnym 15 min. przed zajęciami.
50% zniżki: z Wielicką Kartą Dużej Rodziny 3+,Krakowską Kartą Rodzinną z Kartą Dużej Rodziny, Krakowską Kartą Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, pełen wzruszeń, wspomnień i niezapomnianych chwil. Nierozłącznym elementem świąt jest ubieranie choinki.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na zajęcia pt. „Ubieramy choinkę” w sobotę 14 grudnia 2024 r. o godzinie 10.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. W czasie spotkania uczestnicy poznają tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe, dowiedzą się co symbolizują ozdoby na drzewku świątecznym oraz wykonają swoje dekoracje choinkowe.
Koszt udziału: 15 zł. PLN/osoba
Rezerwacja: Dział Edukacji, tel. 12 289 16 33, materiały zapewnia Muzeum.
Zbiórka: sklep w Zamku Północnym, 15 min. przed zajęciami.
50% zniżki: z Wielicką Kartą Dużej Rodziny 3+,Krakowską Kartą Rodzinną z Kartą Dużej Rodziny, Krakowską Kartą Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.
Czy herby to współczesne loga? Służyły one do identyfikacji osób czy instytucji świeckich oraz kościelnych, a niekiedy układały się nawet w spójny program ideowy. Umieszczano je na różnych przedmiotach – od królewskich tkanin czy złoconych solniczek przez krzyże relikwiarzowe po portrety trumienne. Pierwotnie herby były znakami rozpoznawczymi na polu bitwy. Ich barwną historię można teraz poznać na wystawie „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach”, prezentowanej od 30.10.2024 do 2.02.2025 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Wystawa pokazuje ponad 100 wyjątkowych obiektów z 15 instytucji świeckich i kościelnych. Wśród najcenniejszych znajdują się: XVI-wieczny arras króla Zygmunta Augusta, jeden z najpiękniejszych polskich dokumentów – przywilej nobilitacyjny nadany przez króla Zygmunta III Wazę, zawierający portrety królów polskich, słynny róg Bractwa Kopaczy Wielickich z 1534 r., złocona monstrancja gotycka z 1490 r., epitafium lekarza wrocławskiego Sebalda Hubera z 1504 r. czy haftowany złotą nicią pastorał, który ze względu na technikę wykonania jest unikatem w skali światowej. Ważną grupę obiektów stanowią militaria - tutaj wyszczególnić można XVIII-wieczną chorągiew oddziału piechoty armii koronnej. Była ona wykorzystywana w trakcie wojny polsko-rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 maja, a najpewniej także w czasie powstania listopadowego. Pokazany jest również niedostępny na co dzień obraz Jana Matejki przedstawiający pieczęć Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego z wizerunkiem św. Barbary. Jest on częścią projektu polichromii wnętrz kościoła Mariackiego.
Obiekty pochodzą między innymi z Muzeum Narodowego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius i Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Wystawa prezentowana jest w dawnych apartamentach wysokich rangą urzędników solnego przedsiębiorstwa, w których znajdują się niezwykłe polichromie, datowane od XVI do XIX w. Wśród malowideł znaleźć można także fragmenty herbów, w tym herbu Rzeczpospolitej z czasów panowania dynastii Wazów. W tym roku pomieszczenia te zostały udostępnione zwiedzającym po raz pierwszy w historii.
Kurator wystawy: dr Mateusz Gil
Projekt aranżacji wystawy: Marek Suchowiak
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Współorganizator: Kopalnia Soli „Wieliczka”
Patroni medialni: TVP Historia, Mówią Wieki, Histmag, Dziennik Polski, Radio Kraków, TVP3 Kraków
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Stowarzyszenie Twórcze POLART zapraszają na wystawę „XIV Salon Sztuki POLART”, którą można oglądać od 18 października 2024 roku do 12 stycznia 2025 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Każdy twórca na swój własny sposób interpretuje świat. Różnorodność tematów, technik i artystycznych wizji sprawia, że każda edycja „Salonu Sztuki POLART” jest niepowtarzalna. Ta jest już dwudziesta czwarta. Odwiedzający wystawę zawsze znajdą prace, które trafią do ich wrażliwości i uruchomią wyobraźnię. Wystawa w Zamku Żupnym pokazuje czterdzieści wyjątkowych prac artystów - malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografików.
Swoje prace prezentują: Renata Bonczar, Teresa Chomik-Kazarian, prof. Stefan Dousa, Anna Jelonek-Socha, prof. Krzysztof Gliszczyński, Oganes Kazarian, prof. Zbigniew Latała, Andrzej Makuch, prof. Małgorzata Mizia, Krystyna Nowakowska, prof. Jerzy Nowakowski, Agata Poloczek, Adrian Poloczek, Konrad Pollesch, prof. Ewa Poradowska-Werszler, Wojciech Antoni Sobczyński, Kaja Solecka, Janusz Trzebiatowski, Paweł Warchoł, prof. Andrzej Ziębliński, Jan Zych.
Stowarzyszenie Twórcze POLART działa od 1990 roku. Promuje sztukę poprzez organizację wieczorów poetyckich i literackich, wystaw malarskich i rzeźbiarskich, koncertów czy spotkań autorskich. Współpracuje z instytucjami kultury, udzielając pomocy merytorycznej przy organizacji wydarzeń i wystaw oraz udostępniając dzieła sztuki, a także publikuje teksty z dziedziny kultury. Wydaje kwartalnik - Pismo Artystyczno-Literackie Stowarzyszenia Twórczego POLART „HYBRYDA”, w którym odnotowywane są ważne wydarzenia z szeroko pojętej kultury i twórczości w zakresie sztuk wizualnych, literatury i poezji oraz muzyki.