Kiedyś piekarze marzyli o ułatwieniu sobie pracy… i tak powstał elektryczny mikser! Miał być pomocą w kuchni, a stał się ikoną designu i obiektem pożądania każdej gospodyni domowej. Dołączcie do naszych kuchennych rEWOLUCJI i przekonajcie się, jak ten wynalazek odmienił świat pieczenia. Na wydarzenie zapraszamy w czwartek 10 kwietnia 2025 o godz. 17:00, tradycyjnie do Zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały.
Fascynujący duet kultowego wokalisty, pianisty, skrzypka i kompozytora Stanisława Soyki z wirtuozem gry na korze i kompozytorem Bubą Badjie Kuyateh. Cudowna synergia artystycznych talentów, wrażliwości, odmiennych kulturowo doświadczeń przełożyła się na muzyczną opowieść pełną radości i wibrującej energii. Instrumenty – afrykańska harfa (kora) i europejskie skrzypce doskonale się uzupełniają, a całości dopełnia charyzm(...) ... więcej »
Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na wystawę hiszpańsko-kolumbijskiej artystki Sandry Gamboa.
„W kapsułkach" to seria prac mających na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego i przeciwdziałanie stygmatyzacji związanej z jego kryzysami.
Każda kapsułka to historia życia z całym jego ładunkiem wewnętrznych napięć, które, z powodu braku komunikacji i empatii, biorą czasem górę nad naszym życiem. (...) ... więcej »
Kiedyś piekarze marzyli o ułatwieniu sobie pracy… i tak powstał elektryczny mikser! Miał być pomocą w kuchni, a stał się ikoną designu i obiektem pożądania każdej gospodyni domowej. Dołączcie do naszych kuchennych rEWOLUCJI i przekonajcie się, jak ten wynalazek odmienił świat pieczenia. Na wydarzenie zapraszamy w czwartek 10 kwietnia 2025 o godz. 17:00, tradycyjnie do Zajezdni trolejbusowej przy ul. Knosały.
Czy wiecie, że…
Pierwsze domowe miksery elektryczne z lat 20. XX wieku wyglądają niemal identycznie jak te, których używamy dzisiaj? A model KitchenAid z 1929 roku wciąż jest produkowany w niemal niezmienionej formie! Miksujemy fakty, blendujemy historię i serwujemy garść ciekawostek!
Zobaczycie:
Electrolux Assistent (Szwecja, 1940 i 1945) – pierwsze europejskie miksery.
Będzie ciekawie, nostalgicznie i… trochę kręcąco!
KitchenAid (USA, 1940) – niemal bliźniaka współczesnych mikserów.
Sunbeam (USA, 1941) – tańszą, ale równie funkcjonalną alternatywę.
EKSPONAT MIESIĄCA: KUCHENNE rEWOLUCJE. HISTORIA MIKSERA
10 kwietnia (czwartek) / godz. 17:00
Zajezdnia trolejbusowa, ul. Knosały
Wstęp wolny
Fascynujący duet kultowego wokalisty, pianisty, skrzypka i kompozytora Stanisława Soyki z wirtuozem gry na korze i kompozytorem Bubą Badjie Kuyateh. Cudowna synergia artystycznych talentów, wrażliwości, odmiennych kulturowo doświadczeń przełożyła się na muzyczną opowieść pełną radości i wibrującej energii. Instrumenty – afrykańska harfa (kora) i europejskie skrzypce doskonale się uzupełniają, a całości dopełnia charyzmatyczny wokal Stanisława Soyki i partie grane na pianinie.
Stanisław Soyka – wokal, skrzypce, piano
Buba Badjie Kuyateh – kora, wokal
Stanisław Soyka – urodził się 26 kwietnia 1959 roku w Żorach na Górnym Śląsku. Śpiewak, instrumentalista, kompozytor – już od lat należy do grona największych artystów polskiej sceny muzycznej. Komponuje i śpiewa pieśni o miłości i o jej braku, pieśni o tęsknocie i spełnieniu, ale nie ucieka przed wielkimi problemami współczesności. W jego dorobku znajdziemy ponad 40 albumów, z których kilka osiągnęło multiplatynowe nakłady. Nigdy nie poddał się modom i trendom. Wypracował swój własny język muzyczny, przez co należy do grona artystów, których styl rozpoznaje się od pierwszych dźwięków, a bogactwo repertuaru może przyprawiać o zawrót głowy. Posiada na koncie dziesiątki autorskich pieśni, lecz trudno pominąć fakt, że skomponował muzykę do wielu wierszy poetów polskich i ...nie tylko.
Buba Badjie Kuyateh urodził się 26 czerwca 1982 roku w Brikama w Gambii. Pochodzi z rodziny griotów, którzy w zachodniej Afryce stanowią cech mistrzów muzyki i strażników ustnej historii. Mama Buby, Tuti jest znaną w Gambii śpiewaczką - griotem. Ojciec Kausu Kuyateh, a także wuj Dembo Konte, byli nauczycielami gry na korze i to od nich Buba nauczył się gry na tym fascynującym, strunowym instrumencie uchodzącym za instrument dworski. W Gambii Buba Badjie Kuyateh jest uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych muzyków nowej generacji. Mocno ugruntowany w tradycji, pozostaje też pod wpływem nowych zachodnich inspiracji, należy do pokolenia tak zwanego „funky style”. Szeroko rozpoznany w Gambii, w 2012 roku wyruszył do Europy. Zamieszkał w Warszawie, gdzie założył swój zespół „Bantamba” (fuzja kory, funku i jazzu). Koncertował też z znanymi polskimi artystami takimi jak: Maria Pomianowska, Marcin Masecki, Włodzimierz Kiniorski oraz Stanisław Soyka. Słuchając jego gry można się poczuć tak jak wtedy, kiedy ktoś opowiadał nam bajki.
Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na wystawę hiszpańsko-kolumbijskiej artystki Sandry Gamboa.
„W kapsułkach" to seria prac mających na celu podniesienie świadomości na temat zdrowia psychicznego i przeciwdziałanie stygmatyzacji związanej z jego kryzysami.
Każda kapsułka to historia życia z całym jego ładunkiem wewnętrznych napięć, które, z powodu braku komunikacji i empatii, biorą czasem górę nad naszym życiem. Projekt jest też próbą eksploracji procesu prowadzącego do uzależnienia od leków, zażywanych po to, by łagodzić eksplozje emocji, które nas przerastają. Żyjemy zamknięci w bańkach, które nie pozwalają nam oddychać, a czasem wystarczy tylko czyjaś obecność, nawet milcząca, by złagodzić lęk, niepokój, udrękę i samotność równie skutecznie, jak wszystkie tabletki razem wzięte.
Wystawa opowiada o tym, co przemilczamy w chwilach emocjonalnej słabości. Jest jak wołanie o nadzieję, wezwanie do troski o zdrowie psychiczne i przypomnienie o jego znaczeniu.
Godziny otwarcia wystawy: poniedziałek-piątek 10-18, sobota: 10-13.
Sandra Gamboa - hiszpańsko-kolumbijska artystka, magistra sztuk pięknych, muzeolożka i menadżerka kultury. Jej prace spotkały się z uznaniem tak w Hiszpanii, gdzie mieszka od wielu lat, jak i za granicą. Wykłada zarządzanie projektami i muzeografię na kierunku ekonomia i zarządzanie kulturą na Uniwersytecie w Valladolid, była też koordynatorką studiów magisterskich z muzeologii na tej samej uczelni. Zajmowała się rozwojem i promocją regionów poprzez produkty i usługi związane z kulturą, sztuką, dziedzictwem, turystyką i edukacją w Hiszpanii, Francji, Peru, Meksyku i Kolumbii. Rozwija praktykę artystyczną w Valladolid (Hiszpania), a jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Kolumbii, Chile, Wenezueli, Kubie, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, na Filipinach i Tajwanie. Brała udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach, jest również laureatką licznych nagród i wyróżnień.