MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert Michała Pepola „Cellotapes”. Wydarzenie odbędzie się w środę 6 listopada o godz. 19:00 w Galerii Dobro przy ul. Stare Miasto 24/25.
Po projekcie „Kora ∞" Michał Pepol wychodzi z cienia – dosłownie i w przenośni. Nie umieszcza już w centrum innego twórcy, lecz swoim nowym albumem „Cellotapes” wprost opowiada prawdę o sobie. Wiolonczelista, który nie mieści się w ramach gatun(...) ... więcej »
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert zespołu Mikromusic! Wydarzenie odbędzie się w czwartek 7 listopada w budynku Kuźni Społecznej przy ul. Kotańskiego 1.
Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą, m.in. w Japonii, Irlandii(...) ... więcej »
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na CLASH OF CONTRASTS - koncerty aż trzech młodych interesujących kapel z okolic metalu i alternatywy. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 9 listopada o godz. 20:00 w sali pod Amfiteatrem.
W ramach CLASH OF CONTRASTS zagrają dla Was:
💀 Blissful Eclipse (Olsztyn)
Ekscytująca nowość na polskiej scenie metalowej i alternatywnej. Zespół - choć młody - jest już znany ze swojego unikalnego stylu, łą(...) ... więcej »
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert zespołu Tides From Nebula w ramach trasy „Instant Rewards”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 22 listopada o godz. 19:00 w budynku Kuźni Społecznej przy ul. Kotańskiego 1. Jako support wystąpi grupa In2Elements.
Tides From Nebula to jeden z najbardziej znanych i cenionych zespołów na polskiej scenie muzycznej oraz czołowy przedstawiciel polskiej sceny post-rockowej. Grupa od 2008 roku za(...) ... więcej »
CARRANTUOHILL & SALAKE przedstawiają: w irlandzkim rytmie muzyka & taniec
Występujący od ponad 37 lat na scenie, nagrodzony FRYDERYKIEM za swoją muzykę, zdobywca ZŁOTEJ i PLATYNOWEJ płyty – zespół CARRANTUOHILL, wspólnie z dwukrotnymi zdobywcami MISTRZOSTW ŚWIATA w kategorii Taniec Narodowy – formacją SALAKE prezentują nowatorskie widowisko artystyczne w irlandzkim rytmie.
„MUMERUS. KONCERT JUBILEUSZOWY”
środa, 6 listopada 2024, godz. 19:00, Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50
Muzyka to suma ciszy przerywanej dźwiękami – na ogół uporządkowanymi – na kształt układu planet. Cisza wyraża się w przestrzeni.
Przestrzeń to teatr – dźwięków, zachowań, relacji międzyludzkich. Przestrzeń ma wartość muzyczną, a muzyka – wartość dramatyczną, czyli teatralną. W takiej przes(...) ... więcej »
W idyllicznej scenerii młody pastuszek spędza dzień na łące, czuwając nad stadem owiec. Jeden z baranków zamiast radośnie się paść, z niepokojem spogląda na chłopca. Pastuszek zauważa lęk zwierzęcia i postanawia podzielić się z nim niezwykłą opowieścią. Ta pełna mistycyzmu i emocjonalnej głębi historia staje się centralnym punktem Auxiliańskiego Misterium – wyjątkowego spektaklu łączącego muzykę, teatr i iluminac(...) ... więcej »
11 listopada o godz. 19:00 zapraszamy na wyjątkowy koncert organizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego - „Myśląc Ojczyzna”.
Koncert będzie historyczną podróżą przez polskie krajobrazy muzyczno-poetyckie inspirowane dziedzictwem papieża Jana Pawła II. W zamyśle organizatorów wydarzenie ma być również wspólnym świętowaniem tego wyjątkowego dnia, jego patriotycznego charakteru i zjednoczenia wokół idei i wartośc(...) ... więcej »
Zapraszamy na serię warsztatów w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” Reymonta 18 razem z „Joyful Voice”!
Czeka na Was wyjątkowa okazja, by rozwijać swoje umiejętności taneczne, sceniczne i wokalne pod okiem profesjonalistek
16.11.2024 – Warsztaty Taneczne
Prowadząca: M. Pietruszka
7.12.2024 – Warsztaty Sceniczne
Prowadząca: C. Żółtko
14.12.2024 – Warsztaty Wokalne
Prowadząca: A. Slawik
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na CLASH OF CONTRASTS - koncerty aż trzech młodych interesujących kapel z okolic metalu i alternatywy. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 9 listopada o godz. 20:00 w sali pod Amfiteatrem.
W ramach CLASH OF CONTRASTS zagrają dla Was:
💀 Blissful Eclipse (Olsztyn)
Ekscytująca nowość na polskiej scenie metalowej i alternatywnej. Zespół - choć młody - jest już znany ze swojego unikalnego stylu, łączącego różnorodne elementy metalu i muzyki alternatywnej, zainspirowane szeroką gamą gatunków. Blissful Eclipse tworzy muzykę, która jest świeża, porywająca i autentycznie ich własna. Zespół wypuścił już swoje pierwsze single ("Tattered Dance"), a obecnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem
https://www.facebook.com/blissful.eclipse
💀 Slow Down Ruth (Progressive - Olsztyn)
Słodko-gorzka, zawrotna podróż w znane lub mniej znane zakątki ludzkiego umysłu w akompaniamencie mocnych gitar. Rozpędzone auto prowadzone przez rudowłowsą kobietę po autostradzie życia. Czy Ruth zwolni?
https://www.facebook.com/slowdownruth
💀 OVERCARE (Metalcore - Gdynia)
Zespół z Gdyni, który w trzecim kwartale 2024 wydał swoje debiutanckie single: "Demons Of My Past" oraz "My Skin". Ich muzyka to metalcore z domieszką elektroniki. W swoim repertuarze posiadają utwory z tekstami po angielsku, w których przeplatają soczyste zwrotki z melodyjnymi refrenami.
https://www.facebook.com/OvercareBand
Wydarzenie bez miejsc siedzących.
CLASH OF CONTRASTS
9 listopada (sobota) / godz. 20:00
Sala pod Amfiteatrem
📣 Bilety w cenie 20 zł dostępne:
👉 na stronie https://bilety.mok.olsztyn.pl/;
👉 w Galerii Dobro (Stare Miasto 24/25);
👉 w Muzeum Nowoczesności (Knosały 3b);
👉 w Galerii wARTe Świeczki (Dąbrowszczaków 3).
📸 Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie informuje, że przebieg wydarzenia oraz wizerunki jego uczestników mogą być rejestrowane (foto/video) przez pracowników MOK Olsztyn, media oraz akredytowanych fotografów. Dokumentacja fotograficzna i video będzie sporządzana wyłącznie do celów promocyjnych wydarzenia i marki MOK Olsztyn. Organizator deklaruje, że dokumentacja foto/video będzie dokonywania w sposób odpowiedzialny i z należytym szacunkiem wobec wszystkich uczestników wydarzenia.
CARRANTUOHILL & SALAKE przedstawiają: w irlandzkim rytmie muzyka & taniec
Występujący od ponad 37 lat na scenie, nagrodzony FRYDERYKIEM za swoją muzykę, zdobywca ZŁOTEJ i PLATYNOWEJ płyty – zespół CARRANTUOHILL, wspólnie z dwukrotnymi zdobywcami MISTRZOSTW ŚWIATA w kategorii Taniec Narodowy – formacją SALAKE prezentują nowatorskie widowisko artystyczne w irlandzkim rytmie.
CARRANTUOHILL
jest uznawany za jeden z najlepszych zespołów w Europie w gatunku muzyki celtyckiej.
koncertuje od Moskwy po Irlandię… (Szwajcaria, Francja, Niemcy, Rumunia, Irlandia, Czechy, Rosja…)
na swym koncie zespół ma również koncerty w USA, gdzie występował m.in na osobiste zaproszenie poety-noblisty Czesława Miłosza
swoje doświadczenie Carrantuohill zbierał podczas wielokrotnych wizyt w Irlandii.
zespół wydał 23 płyty współpracując z wieloma wybitnymi artystami
(m.in.: A.M.Jopek, S.Sojka, T.Szukalski, W.Karolak, K.Ścierański, U.Dudziak, M.Balcar, J.Badach, A.Dymna
CARRANTUOHILL jest laureatem nagrody FRYDERYK w kategorii ethno/folk, oraz zdobywcą zarówno ZŁOTEJ jak i PLATYNOWEJ płyty.
członkowie zespołu grają na tradycyjnych irlandzkich instrumentach:
tin whistle, bouzuki, skrzypce, bodhran, uilleann pipes…
... a częste wyjazdy do Irlandii są gwarancją, iż o kraju tym wiedzą... prawie wszystko.
SALAKE
Niezwykle utytułowany i uznany na świecie zespół (m. in. wielokrotni Mistrzowie Świata w swojej dyscyplinie !!!) tym razem pokazuje się w pełnym wymiarze, w formule klasycznego widowiska muzyczno- tanecznego i to u boku bardzo doświadczonych muzyków.
Tancerze prezentują w mistrzowskim stylu najbardziej ulubione przez widzów elementy irlandzkiego tańca
(w tym „step-dance”), ale dodają do występu liczne ozdobniki, pochodzące z wielu innych dziedzin tanecznych, pokazując jak wielkie to bogactwo artystycznej przestrzeni.
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert Michała Pepola „Cellotapes”. Wydarzenie odbędzie się w środę 6 listopada o godz. 19:00 w Galerii Dobro przy ul. Stare Miasto 24/25.
Po projekcie „Kora ∞" Michał Pepol wychodzi z cienia – dosłownie i w przenośni. Nie umieszcza już w centrum innego twórcy, lecz swoim nowym albumem „Cellotapes” wprost opowiada prawdę o sobie. Wiolonczelista, który nie mieści się w ramach gatunku i chodzi własnymi ścieżkami, tym razem skupia się na czystej muzyce, i – niczym klamrą – spina całość utworami, które sam skomponował. Artysta oryginalny i wiecznie głodny nowych doświadczeń podsumowuje swoje dotychczasowe dokonania i jednocześnie stawia wyraźny krok w przyszłość.
„Cellotapes” scala idea połączenia głosu solowego wiolonczeli ze skomponowanymi wcześniej warstwami elektronicznymi. W drugiej połowie XX wieku powiedzielibyśmy, że to utwory na wiolonczelę i taśmę – wynikało to z faktu, iż elektronika towarzysząca soliście odtwarzana była fizycznie z taśmy magnetofonowej. Określenie pozostało, mimo że z czasem nośnik analogowy został wyparty przez nagrania cyfrowe. Album „Cellotapes” jest zbiorem utworów na wiolonczelę i elektronikę, ale także grą słów, bo tytuł w języku angielskim to po prostu „taśmy klejące”. Zamysłem Michała jest, aby te „taśmy” były ideą spinającą różne gatunkowo utwory w jedną spójną całość. „Cellotapes” to wiolonczela brzmiąca klasycznie i preparowana, zwielokrotniona i minimalizowana, z nakładkami, zmienną przestrzenią i silną motoryką, która w innych fragmentach ustępuje ciszy i kontemplacji. Muzyka wciągająca, niejednoznaczna, czarująca brzmieniem i zjawiskowym sposobem wykorzystania instrumentu.
Album ma intrygująco ułożoną narrację. To kompozycje z niezwykłą energią i pulsem, które iskrzą się i emanują harmonicznym rozedrganiem. To klasyka Bacha ujęta w nowe ramy i wprowadzona w dialog ze współczesnością. To premiera fonograficzna jednego z najważniejszych utworów na wiolonczelę Pawła Mykietyna. To świadomy zabieg klasycznie wykształconego muzyka, by głos solowy oddać wiolonczeli elektronicznej, a grupę żywych wiolonczel uczynić jedynie tłem dla linii melodycznej. To kultowe dzieła europejskiego i amerykańskiego minimalizmu Pärta i Reicha. To wreszcie nowa muzyka Michała, która kreśli kierunki rozwoju artysty na przyszłość.
Wydarzenie z miejscami siedzącymi.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wstęp jest możliwy wyłącznie za okazaniem wejściówek.
Bezpłatne wejściówki są do odbioru w Galerii Dobro przy ul. Stare Miasto 24/25. Liczba miejsc jest ograniczona.
Michał Pepol: Cellotapes
6 listopada (środa) / godz. 19:00
Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25
Wstęp wolny, za okazaniem bezpłatnej wejściówki
📸 Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie informuje, że przebieg wydarzenia oraz wizerunki jego uczestników mogą być rejestrowane (foto/video) przez pracowników MOK Olsztyn, media oraz akredytowanych fotografów. Dokumentacja fotograficzna i video będzie sporządzana wyłącznie do celów promocyjnych wydarzenia i marki MOK Olsztyn. Organizator deklaruje, że dokumentacja foto/video będzie dokonywania w sposób odpowiedzialny i z należytym szacunkiem wobec wszystkich uczestników wydarzenia.
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert zespołu Mikromusic! Wydarzenie odbędzie się w czwartek 7 listopada w budynku Kuźni Społecznej przy ul. Kotańskiego 1.
Mikromusic to polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop. W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Grali na najważniejszych polskich festiwalach i koncertowali za granicą, m.in. w Japonii, Irlandii, Litwie. Zespół w 2020 r. został uhonorowany Fryderykiem w kategorii „Muzyka Poetycka”.
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie z udziałem zespołu, podczas którego będziemy mogli usłyszeć zupełnie przedpremierowe nagrania, zanim trafią one na krążek CD!
Od wydania albumu „Kraksa” minęły cztery lata. Aktualnie zespół promuje nowe wydawnictwo, które ukaże się w styczniu 2025 roku. Do tej pory ukazały się trzy single. „Wkurzasz mnie”, w którym sam tytuł mówi za siebie, oraz szczególny utwór „Jestem rzeką”, który powstał we współpracy z Belą Komoszyńską, Bovską i Marceliną.
Najnowszy, „Nie biłeś się nigdy o mnie”, to entuzjastyczna opowieść o miłości.
Niewątpliwym atutem i oryginalnym głosem zespołu jest Natalia Grosiak, która założyła Mikromusic w 2002 roku razem z wszechstronnym gitarzystą Dawidem Korbaczyńskim. Skład zespołu uzupełniają wybitni muzycy, którzy oprócz tego, że zasilają sceny, są równoprawnymi twórcami albumów – od brzmienia instrumentów przez aranżacje i kompozycje aż po produkcje. Są to: Robert Szydło, basista, znany ze swoich solówek, który jest także producentem albumów Mikromusic; Robert Jarmużek – pianista, kompozytor i aranżer, specjalizujący się w jazzowych brzmieniach; trębacz Adam Lepka, którego dziełem są np. piękne aranżacje do albumu „Mikromusic z Górnej Półki”, nominowanego do nagrody Fryderyk 2024 w kategorii „Najlepsze Nagranie Koncertowe”; Łukasz Sobolak – perkusista, oprócz gry w zespole wspomagający swym talentem między innymi Anitę Lipnicką. Niewątpliwym fenomenem Mikromusic jest także ich dwudziestoletnia obecność na scenie oraz niezmienny od kilkunastu lat skład zespołu.
Wydarzenie bez miejsc siedzących.
Mikromusic w MOK Olsztyn
7 listopada (czwartek) 2024 / otwarcie bramek godz. 19:00 / koncert godz. 20:00
Budynek Kuźni Społecznej, ul. Kotańskiego 1
Bilety: 59 zł (przedsprzedaż) / 69 zł (w dniu koncertu) dostępne:
👉 na stronie https://bilety.mok.olsztyn.pl/;
👉 w Galerii Dobro (Stare Miasto 24/25);
👉 w Muzeum Nowoczesności (Knosały 3b);
👉 w Galerii wARTe Świeczki (Dąbrowszczaków 3).
„MUMERUS. KONCERT JUBILEUSZOWY”
środa, 6 listopada 2024, godz. 19:00, Teatr KTO, ul. Zamoyskiego 50
Muzyka to suma ciszy przerywanej dźwiękami – na ogół uporządkowanymi – na kształt układu planet. Cisza wyraża się w przestrzeni.
Przestrzeń to teatr – dźwięków, zachowań, relacji międzyludzkich. Przestrzeń ma wartość muzyczną, a muzyka – wartość dramatyczną, czyli teatralną. W takiej przestrzeni każdy najdrobniejszy dźwięk jest aktorem pracującym na zespołowy sukces. I żaden nie może przejść przez ucho bezkarnie.
Przestrzeń gry między muzykami tworzy układ o zarysie trójkąta. Decyzja o takim właśnie układzie rzutuje na całą sytuację teatralną. Tak, teatralną, bo punkt ciężkości przesuwa się tu z wykonania swojej części na nieprzerwaną komunikację z partnerem i partnerką. To tu pojawiają się dramatyczne lub komiczne napięcia, którymi żywi się teatr. Dźwięki i ciszę słyszymy selektywnie - raz jakby głębiej, intensywniej, a innym razem mniej. Lub wcale. Przerwa w odbieraniu bodźców dźwiękowych, choćby trwała ułamek sekundy, to błogosławieństwo. To czas, żeby ciało wchłonęło wcześniej posłyszane dźwięki.
Na przecięciu gry i obecności (kiedy się akurat nie gra) jest najciekawiej, najbardziej inspirująco. To tutaj wykonawcy mówią do siebie ciszą i milczą dźwiękami. Przywołują lub oddalają niewypowiedzianymi słowami.
Z okazji jubileuszu XXV- lecia Teatr Mumerus, korzystając z gościnności Teatru KTO zaprezentuje teatr muzyki albo muzykę teatru – co w sumie znaczy to samo.
Program: wariacje i improwizacje na temat następujących utworów:
- J. S. Bach, Preludium z 2 Suity wiolonczelowej
- F. Chopin, Preludium e-moll
- L. van Beethoven, Sonata księżycowa
- A. Vivaldi, La Follia
- J. S. Bach, Preludium c-moll z Das Wohltemperierte Klavier
- F. Chopin, Etiuda f-moll
- F. Chopin, Mazurek a-moll
- B. Bartok, Tańce rumuńskie
- E. Grieg, W grocie Króla Gór
- F. Chopin, Walc cis-moll
- i inne
Wykonawcy: Susanna Jara (skrzypce, wiolonczela, cymbały, lira korbowa, głos), Alicja Margolin (fortepian, pianino kapitańskie, elektryczne instrumenty klawiszowe), Michał Braszak (kontrabas, sampling).
Reżyseria: Wiesław Hołdys
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Opis: Agnieszka Dziedzic i Wiesław Hołdys
11 listopada o godz. 19:00 zapraszamy na wyjątkowy koncert organizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego - „Myśląc Ojczyzna”.
Koncert będzie historyczną podróżą przez polskie krajobrazy muzyczno-poetyckie inspirowane dziedzictwem papieża Jana Pawła II. W zamyśle organizatorów wydarzenie ma być również wspólnym świętowaniem tego wyjątkowego dnia, jego patriotycznego charakteru i zjednoczenia wokół idei i wartości głoszonych przez papieża Jana Pawła II.
W tym roku na scenie pojawi się Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz artystycznych dokonań. Zespół dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Głównym nurtem działalności artystycznej Zespołu jest prezentowanie programów okolicznościowych w formie widowisk i koncertów oraz oprawa muzyczna uroczystości państwowych i wojskowych. W repertuarze Zespołu odnaleźć można wszelkie gatunki i style muzyczne, które zachwycą najbardziej wymagających odbiorców.
Informacja o biletach na stronie: https://idmjp2.pl/
https://idmjp2.pl/2024/10/koncert-myslac-ojczyzna/
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”
ul. Reymonta 18
30-059 Kraków
16-11-2024 - 14-12-2024
BEZPŁATNE
10:00–13:00
Zapraszamy na serię warsztatów w Młodzieżowym Domu Kultury „Dom Harcerza” Reymonta 18 razem z „Joyful Voice”!
Czeka na Was wyjątkowa okazja, by rozwijać swoje umiejętności taneczne, sceniczne i wokalne pod okiem profesjonalistek
16.11.2024 – Warsztaty Taneczne
Prowadząca: M. Pietruszka
7.12.2024 – Warsztaty Sceniczne
Prowadząca: C. Żółtko
14.12.2024 – Warsztaty Wokalne
Prowadząca: A. Slawik
W idyllicznej scenerii młody pastuszek spędza dzień na łące, czuwając nad stadem owiec. Jeden z baranków zamiast radośnie się paść, z niepokojem spogląda na chłopca. Pastuszek zauważa lęk zwierzęcia i postanawia podzielić się z nim niezwykłą opowieścią. Ta pełna mistycyzmu i emocjonalnej głębi historia staje się centralnym punktem Auxiliańskiego Misterium – wyjątkowego spektaklu łączącego muzykę, teatr i iluminacje świetlne.
Dawno, dawno temu na świecie nie było owieczek ani baranków. Była tylko jedna ciemna polana, której powierzchnię spowijała gęsta mgła... – tak zaczyna się nasza przypowieść – opowieść o współczuciu, ofierze i miłości, pełna symboli i metafor, które z pewnością zarezonują w sercu każdego słuchacza. To misterium chóralne, w którym muzyka splata się z narracją, prowadzi przez tajemniczy świat, gdzie codzienność i duchowość spotykają się w delikatnej harmonii. Tajemnicza historia pastuszka i jagnięcia, ukazana w dźwiękach chóru i kwartetu smyczkowego, zaprasza słuchaczy do głębokiej refleksji.
Auxilium po raz kolejny ma zaszczyt zabrać swoich słuchaczy w niezwykłą podróż muzyczną. Chór i tym razem zaprosił do tej mistycznej wędrówki wspaniałych artystów.
Beata Malczewska, znana z ról w Teatrze Loch Camelot i Teatrze Starym w Krakowie, zinterpretuje autorską przypowieść stworzoną przez Jakuba M. Figusa. Jej wystąpienie z pewnością ożywi tekst, nadając mu intensywności i głębokiego wymiaru emocjonalnego. Jej interpretacja będzie jednym z kluczowych elementów narracyjnych spektaklu. Ada Bystrzycka, mistrzyni oświetlenia, przekształci przestrzeń spektaklu w magiczną scenę dzięki swojej ogromnie wrażliwości wizualnej. Jej praca nad reżyserią światła nada przedstawieniu niepowtarzalny nastrój, który wzbogaci odbiór muzyki i narracji. Kwartet smyczkowy A Poco, złożony z młodych, utalentowanych absolwentów małopolskich szkół muzycznych, wniesie do spektaklu techniczne mistrzostwo i emocjonalną głębię. Ich umiejętności instrumentalne podkreślą napięcia dramatyczne w przedstawieniu. Nad całością przedsięwzięcia będzie czuwał kierownik artystyczny Chóru Kameralnego Auxilium – Stanisław Rzepiela, który z wielkim wyczuciem instrumentalnym i wokalnym zaaranżuje i poprowadzi narrację muzyczną podczas całego spektaklu.
W tym wydarzeniu wszystkie trzy wątki – świetlny, muzyczny i tekstowy – będą tkać misterną strukturę spektaklu. Zapraszamy do wspólnego przeżycia tego misterium.