POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
17-09-2022       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Wieliczka: Europejskie Dni Dziedzictwa – „Połączeni dziedzictwem”
ZAPRASZA
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
12 278-32-66
http://muzeum.wieliczka.pl
Wieliczka
miejsce:
Zamek Żupny i Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli
09.00-16.00
BEZPŁATNE
WSPÓLNE: dla dzieci i dorosłych
» Wydarzenia inne
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa 17 września 2022 r. w godzinach 9.00–16.00 do Zamku Żupnego i ekspozycji na III poziomie Kopalni Soli w Wieliczce. Wstęp wolny.

W nawiązaniu do myśli przewodniej tegorocznej edycji wydarzenia „Połączeni dziedzictwem” w Zamku Żupnym odbędą się warsztaty dla rodzin z dziećmi, w czasie których powstanie ogromny, wyklejany Zamek Żupny. Będzie można zagłosować na imię dla rycerza, zobaczyć film „Pasja z głębi ziemi” i poznać Alfonsa Długosza założyciela wielickiego muzeum. Zaprezentowane też zostaną mundury górnicze a dzieci wraz z rodzicami będą mogły samodzielnie wykonać górnicze czako, charakterystyczne nakrycie głowy.
Ponadto będzie zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Żupnego i wystawy czasowej prezentującej sztukę współczesną polskich artystów z grupy POLART, a po wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” oprowadzi kustosz Klementyna Ochniak-Dudek.

Ekspozycję Muzeum na III poziomie kopalni soli można zwiedzić z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji od 13 września, godz. 9.00 poprzez formularz: www.muzeum.wieliczka.pl
Odbiór wejściówek i zbiórka grup w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8. (od strony Ogrodu Żupnego).

Hasło tegorocznego wydarzenia „Połączeni dziedzictwem” inspiruje też do przypomnienia historii Zamku Żupnego. Powstał pod koniec XIII wieku jako centrum administracyjne Żup Krakowskich, jednego z największych przedsiębiorstw ówczesnej Europy, obejmującego kopalnie i warzelnie soli w Wieliczce oraz Bochni. Pełnił tę funkcję przez 700 lat, aż do 1945 roku.
Zamek stanowił też centrum codziennego życia pracowników wielickiej kopalni: z wieży zwoływano ich do pracy, a z jego magazynów wydzielano narzędzia oraz łój konieczny do oświetlania wnętrz w kopalni. Tutaj górnicy otrzymywali również wynagrodzenie oraz znajdowała się kuchnia żupna, która była pierwszym w Polsce zakładem zbiorowego żywienia. Ponadto w zamkowych pomieszczeniach mieścił się sąd, więzienie i kaplica, a także mieszkania najważniejszych urzędników żupnych.
Unikatowa wartość Zamku została doceniona wpisem w dniu 23 czerwca 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Cennym dziedzictwem górniczym jest Kopalnia Soli w Wieliczce, w której znajduje się druga ekspozycja wielickiego Muzeum. Usytuowana 135 metrów pod ziemią przedstawia działalność warzelniczą i górniczą prowadzoną w przedsiębiorstwie solnym Żupy Krakowskie. Na wystawach, w oryginalnych górniczych wyrobiskach, prezentowane są m.in.: kolekcja drewnianych kieratów – maszyn poruszanych przez konie, wózki i kolejki, narzędzia, lampy górnicze, okazy geologiczne, malarstwo i rzeźba. Są też rezerwaty z zachowanymi śladami pracy górników – ogromne komory Maria Teresa i Saurau. Na Trasie Muzeum prezentowane są również obiekty związane z górniczą tradycją w tym galowy mundur. Jest on symbolem przynależności do stanu górniczego oraz wyrazem szacunku dla ciężkiej pracy. Mundurowi poświęcony zostanie pokaz i warsztaty.

Szczegółowy program wydarzenia: www.muzeum.wieliczka.pl
https://muzeum.wieliczka.pl/aktualnosci/europejskie-dni-dziedzictwa-2022
Miejsce:
Zamek Żupny i Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli
Godz.
09.00-16.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2025


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury